Geliştiriciler nesnelerin internetine hazır olmalı

1

Embarcadero Technologies’in gerçekleştirdiği bir araştırma nesnelerin internetinin (Internet of Things – IOT) yepyeni bir fırsat olarak görüldüğünü ortaya çıkarttı. Embarcadero Technologies’den John Thomas, geliştiriciler son kullanıcı ile olan bağları için uygulamalarındaki alışkanlıkları değiştirmeli diyor. Thomas’a göre “iş artık sadece 4 inç’lik telefonlar ile sınırlı değil. Gerçek çözümler üretebilmek için birden fazla platform gerekiyor”.

Araştırma, nesnelerin internetinde kullanılan cihazların yüzde 56’sının fiziksel klavye ve tuşlar gibi arayüzlere sahip olduğunu, yüzde 97’sinin sensörler ve GPS gibi standart dışı içeriklere uygun olduğu, yüzde 37’lik kesimin ise sanal gerçeklik ve dokunsal sanal gerçeklik gibi sıradışı başlıklara uyum göstereceğini ortaya koyuyor. Thomas’a göre geliştiriciler çok sayıdaki cihaz için birden fazla ve farklı çözüm üretmeyi öğrenmek zorunda.

Raporun detayları, nesnelerin interneti örneğinin cihazların sadece tek başına önem arz etmediğini, iş dünyasının da bu konuda önemli bir yer edineceğini gösteriyor. Veriler 2015’te IoT çözümleri üretecek geliştiricilerin oranının pazarın yüzde 77’sini oluşturacağını, aynı zamanda neredeyse yarısının da iş dünyası için farklı içerikler ortaya koyacağını paylaşıyor.

Son olarak paylaşılan bilgilere göre, IoT cihazlarının yüzde 71’i, başka cihazlar ve sunucular arasında veri paylaşımı yapacak, yüzde 72’si çoklu teknolojiler ile iltişim içinde olacak ve yüzde 49’u da bulut teknolojilerinin yanında Android ve Windows gibi sitemler ile uyumlu iş yürütecek.

Yorumlar

  1. Bu uzun bir sürecin başlangıcı. Yapay zekanın kapasitesi daha önemli. Bilim ticari kaygılardan kurtulmadıkça ilerleyemez. Ancak bunu yapabilecek nesil insana hizmet etme şuurunda olmak zorunda. Teknoloji bugün yanlış ellerde. Hala 11.yy matematiği ile uzaya çıkmaya çalışıyoruz. O zamanki nesil ilmini devam ettirebilseyedi bugün yıldızlararası yolculuk ediyor olacaktık ve belki dünya hayallerimizin de ötesinde bir güzellikte olacaktı.Bugün bilimi ve teknolojiyi tutsak edenler gerçeği de tutsak etmek istiyorlar. Yavrularımıza nasıl bir dünya bırakacağız?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>