Techinside Google News
Techinside Google News

Geliştiriciler operasyon süreçlerinde yer almak istemiyor

Geliştiriciler, 'Sen inşa et, sen çalıştır' talepleri altında zorlanıyor ve operatörler de daha fazla baskı hissediyor. Geliştirme ve operasyonların bir kez daha ayrılma zamanı geldi mi?
- Advertisement -

Geliştiriciler, ‘Sen inşa et, sen çalıştır’ talepleri altında zorlanıyor ve operatörler de daha fazla baskı hissediyor. Geliştirme ve operasyonların bir kez daha ayrılma zamanı geldi mi?

Devops, 2000’li yılların sonlarında yazılımların dünyayı yemeye başlamasıyla birlikte çevik metodolojilerin ve bulut bilişimin yükselişiyle el ele ortaya çıktı . Geliştiriciler, “geliştirme” ve “operasyonlar”dan oluşan düzgün bir portmanteau, yazılım oluşturmak ve dağıtmaktan sorumlu daha önce ayrı olan iki grubu bir araya getirmeye çalıştı. Aynı zamanda, yazılım mühendislerinin kullanıcı geri bildirim döngülerini sıkılaştırma ve güncellemeleri üretime daha sık gönderme ihtiyacıyla çakıştı ve hatta istemeden ileri itildi.

Birçok kuruluş, ortak sorunları önceden imkansız hızlarda çözmek için iki uzman grubunu bir araya getirmek için bu fırsatı yakalarken, diğerleri devops’un yükselişini geliştiricilerin operasyon görevlerinde sorumluluk alma lisansı olarak kabul etti ve yarı efsanevi tam bir süper ekip oluşturmaya çalıştı.

Devops for Dummies’in yazarı ve Amazon Web Services topluluk katılımı başkanı Emily Freeman , “Devopslar çoğunlukla operasyonel kaygılarla uğraşmak istemiyor” açıklamasını yaptı. Kubernetes depolama uzmanı Ondat’ın ürün başkanı James Brown: “Eğer geliştiricileri çok fazla farklı alana çekerseniz, sonunda kendinizi ayağınızdan vurursunuz” diyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir