Techinside Google News
Techinside Google News

Genç girişim sermayesi şirketi GKG Ventures, fintekler için Türkiye’de

Merkezi Hollanda olan Global Kapital Group (GKG) global finansal hizmetler grubunun girişim sermayesi şirketi GKG Ventures, orta ve uzun vadede finansal teknolojiler alanında faaliyet gösteren girişimlere yatırım yaparak, ekosistemin büyümesinde katalizör etkisi yaratmayı hedefliyor.
- Advertisement -

Merkezi Hollanda olan Global Kapital Group (GKG) global finansal hizmetler grubunun girişim sermayesi şirketi GKG Ventures, orta ve uzun vadede finansal teknolojiler alanında faaliyet gösteren girişimlere yatırım yaparak, ekosistemin büyümesinde katalizör etkisi yaratmayı hedefliyor. Kendisi de bir startup sayılabilecek GKG Ventures’un bunu bir startup dinamizmiyle yapıp yapamayacağının kısa sürede ortaya çıkmasını bekliyorum. Bunun sonuçlarını görmek için öncelikle Türkiye’ye bakmak gerekecek. GKG Ventures Kurucu Yönetici Direktörü Baran Engür, “Küresel piyasalarda ölçeklendirebileceğimiz girişimleri öncelikle Türkiye’den bulmak ve çıkartmak istiyoruz” diyor.

GKG’nin bu yıl içinde kurduğu GKG Ventures, Türkiye’de Işık Yatırım Menkul Değerler’i satın alarak sadece Türkiye’ye değil, Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesine giriş yapıyor. GKG, 2021’de satın almalar ile hızlı bir büyüme süreci yaşıyor. Türkiye’nin ardından Güney Afrika’da bir satın alma yapılması, GKG Ventures’un hem coğrafi kapsama hem de fintek sektörünü kapsama anlamındaki iddiasını ortaya koyuyor. GKG, girişim sermayesi şirketinin öncelikli olarak Türkiye ve Doğu Avrupa ülkelerini hedeflediğini belirtiyor. Güney Avrupa ve ikincil pazar olarak görülen Kıta Avrupası ile Asya bu coğrafi kapsamı iyice genişletiyor.

Global Kapital Group da finans sektörünün zaman tablosunda görece genç bir şirket. Tabii, finteklerin tarihiyle karşılaştırıldığında o kadar genç görünmüyor. 10 yıl önce Londra’da bir start-up olarak kurulan ve bugün finansal hizmetler ve teknolojiler alanında beş kıtaya yayılan operasyonel ağa sahip olan GKG, dünya genelinde 21 ülkeye yayılmış yayılmış 35 ofisinde 2 binin üzerinde çalışanıyla bu operasyonunu sürdürüyor.

Şirketin ana odağı fintek girişimleri ve grubun mevcut iş alanlarında değer yaratacak teknoloji ve inovasyon odaklı iş modelleri. Türkiye’deki yatırım planları özelinde teknokentler, teknoparklar, üniversiteler, kuluçka merkezleri gibi start-up ekosistemini besleyen, geliştiren yerleri de çok önemseyen GKG Ventures, bu yapılarla uzun dönemli iş ortaklıkları planlıyor.

GKG Ventures, silo mantığı ile çok sayıda erken aşama girişime yatırım yapmak yerine, sunduğu ürün ve çözümler konusunda biraz daha yol almış, büyüme eşiğindeki Late-seed/SeriA seviyesindeki girişimlere konsantre olmayı hedefliyor. Yatırım yapacağı girişimler ve girişimciler konusunda daha seçici olmayı, dolayısıyla daha az sayıda yatırım yaparak, yatırım yaptığı girişimciler ile daha uzun ve kaliteli süreçler geçirmeyi hedefliyor.

GKG Ventures Kurucu Yönetici Direktörü Baran Engür, ilgi alanlarını “Biz, finansal teknolojiler evreninde yapay zeka bazlı, büyük veri üzerine kurulu iş modelleri ile birlikte, B2B hizmet sunan yazılım şirketleri, B2B2C ve katma değeri yüksek B2C uygulamalarını öncelikli olarak inceliyoruz. Özellikle ilgi gösterdiğimiz fintek dikeyleri; varlık yönetimi, fintek destek hizmet ve regülasyon teknolojisi şirketleri, sermaye piyasaları ile entegre çalışan çözümler, kurumsal çözümler, bankacılık ve finans ürünleri, blok zincir bazlı modeller, ödeme sistemleri ve dijital sigortacılık olarak sıralayabiliriz” dedi.

Sonuç almak için grubun küresel ve fonksiyonel bilgi ve tecrübelerinden yararlanacaklarını söyleyen GKG Ventures Kurucu Yönetici Direktörü Baran Engür, “Biz ana değer önergemizi dört başlıkta topluyoruz; (i) küresel tecrübe, (ii) finansal hizmetler ve teknolojiler alanında derin sektör uzmanlığı, (iii) fonksiyonel yetkinliklere erişim, ve (iv) aynı süreçlerden yakın bir zamanda geçmiş olmanın verdiği empati kültürü” diyor.

Engür’ün son dönemde daha sıklıkla duymaya başladığımız akıllı sermaye –ya da zeki sermaye mi desek- anlamındaki “smart capital” terimini vurgulaması dikkat çekici. Engür bir de bunun önüne stratejik terimini ekliyor. Böylece “strategic smart capital” terimine ulaşıyoruz.

Engür, “İş modelimizi ‘Strategic Smart Capital’ yani “Stratejik Akıllı Sermaye” olarak adlandırıyoruz. Biz sadece gerekli büyüme finansmanını sağlayan finansal yatırımcı olarak değil, parçası olduğu küresel yapının tecrübe ve birikimini yatırım yaptığı girişimlere ve girişimcilere aktarabilecek stratejik bir yol arkadaşı olarak konumlanmayı tercih ediyoruz. GKG Ventures’ın hibrit yapısı ve özgün konumlaması sayesinde, girişimcilerin ihtiyaç duydukları enstrümanları, zamanın değerini bilerek en hızlı şekilde sağlıyor, ortak hedeflere ulaşmak için girişimciler ile beraber hareket ediyoruz” diyor.

Tüm çalışmalarını kendi sermaye ve kaynaklarıyla gerçekleştirdiklerini söyleyen Engür, yatırım kararlarını alma süreçlerini şu şekilde açıklıyor: “Yatırım yaptığımız şirketleri seçerken, girişimcinin profili/vizyonu, işe olan inancı ve motivasyonuna ek olarak; girişimin hangi sorunu nasıl çözdüğüne dair basit ve anlaşılabilir bir değer önergesinin olması, ürün ve müşteri uyum ve sadakati, iyi düşünülmüş ve hazırlanmış iş planının bulunması, söz konusu ürün ve ürünlerin doğru satış ve pazarlama stratejileri ile yurt içinde ve yurt dışında ölçeklendirilebilir olması bizim için çok önemli” diyor.

Bu konularda ön inceleme olumlu sonuçlanır ve yatırım kararı alınırsa, girişimcilere ihtiyaç duydukları büyüme finansmanına ulaşırken yatırım sonrası dönemde strateji, teknoloji, risk yönetimi, uyum ve mevzuat, hukuk, insan kaynakları gibi birçok alanda stratejik destek verilecek.

Engür, “Yeri geldiğinde girişimcilere mentorluk yapacağız, yeri geldiğinde GKG Connect ve GKG Vendor Platform uygulamaları ile grubun küresel ağında yer alan 20’nin üzerinde ülkedeki değerli bağlantılara girişimcilerin ulaşmasını sağlayabilecek güçlü bir yönetim ekibine ve kurumsal ağa erişim vereceğiz” şeklinde konuşuyor.

Özellikle yapay zeka, makine öğrenmesi, robot kullanımı ve büyük veri analitiğinin bankacılık uygulamaları ile ilgili yeni regülasyonlar, startup’lardan ziyade scaleup’lar için önemli bir hareket alanı yaratıyor. Regülasyonun verinin mobilitesine, paylaşımına ve güvenliğine zorladığı finansal kuruluşların bu tür yeni nesil şirketlerin geliştirdiği çözümlere ihtiyacını artıracak. Türkiye’de fintek yatırımları için doğru zaman olduğunu gösteren bir diğer gelişme de Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin yılın son gününde yayımladığı “Türkiye Fintek Ekosistemi Durum Raporu”, devletin zirvesinin de odaklanmasıyla, özellikle servis odaklı bankacılık boyutuna odaklı olarak fintek ekosisteminin önem kazanacağını gösteriyor.

Her iki olgu, GKG Ventures’ın Türkiye’deki operasyonunun zamanlamasını çarpıcı kılıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir