Techinside Google News
Techinside Google News

Gençler artık Microsoft Word kullanmıyor

Bir grup genç ile yapılan söyleşide Microsoft Word’ün ve Google Drive’ın geleceğine yönelik işaretler bulunuyor. Haberler Microsoft için pek iyi değil.
- Advertisement -

Eğer yaşınız 30 ve üstü ise muhtemelen okula gittiğiniz dönemlerde ödevlerinizi bir masaüstü veya taşınabilir bilgisayarda Microsoft Word ve Excel kullanarak yaptınız. Ama artık bu durum değişiyor.

Business Insider Ignition konferansına konuşmacı olarak katılan Smarty Pants’den Stephanie Retblatt New York City’li lise öğrencileri arasında yaptığı bir araştırma ile gençlerin verimlilik ve çalışma alışkanlıklarını sorgulamış. Yaşları 13 ila 19 arasında değişen gençler ile yapılan araştırmanın sonucu ise oldukça ilginç; öğrencilerin çoğunluğu artık ödevlerini okula giderken telefonlarında yapıyor.

TechInside Analizi:  Henüz öğrencilerin kolaylıkla mobil cihazlarda ödevlerini yapmalarını ve paylaşmalarını sağlayan bir mobil uygulama ile karşılaşmadık ancak bu yakın gelecekte gerçekleşebilir ve bu durumda eğitimcilerin ödevlerin kopyalamasına karşı bir çözüm geliştirmek için düşünmesi gerekecek.

Şunda fikir birliği var ki: Gençler yolda ve beraberce çalışmayı seviyor. Ayrıca neredeyse tüm okul işleri internet üzerinden yürüyor.

Öğrencilere işlerini halletmeleri için hangi programı kullandıkları sorulduğunda en çok Google Drive cevabı verildi.

Bir genç “Drive okulumuzda oldukça popüler” dedi. “Pek çoğumuz Google Drive kullanıyoruz ve böylece aynı anda belgelerimizi düzenleyebiliyoruz.”

Bir diğer kız öğrenci “Google geçtiğimiz birkaç yılda çok öğrenci dostu haline geldi” diye ekledi. “Google Drive bizim için işleri kolaylaştıran pek çok kaynağa sahip.”

Öğretmenler ödevleri ödevlere özel web sitelerinde yayınlıyor. Görülen o ki bazıları ödevleri tweetliyor. Diğer sınıflar projeler üzerinde konuşmak için Facebook grupları oluşturuyor. Gençlerden bazıları ödevlerini genellikle okul yolunda bitirdiklerini veya otobüs ve metroda eve giderken başladıklarını anlatıyor.

Bir öğrenci “makalelerimi iPhone’umun Notlar uygulamasında yazmaya başlıyorum” diyor. Çünkü Apple’ın Handoff adını verdiği özelliği sayesinde bilgisayarında kaldığı yerden devam edebiliyor.

Geçtiğimiz sene benzer bir panelde bir öğrenci Siri’ye bir not almasını söyleyip sonra da 30 dakika boyunca konuşarak makale yazdığını söylemişti.

Geriye gençler tarafından açıkça görmezden gelinen tek bir program kalıyor: Microsoft Word.

Microsoft yakın zamanda Office’in üzerinde belge oluşturup düzenlenebilen ücretsiz bir versiyonunu yayınladı. Program yakın zamanda iOS uygulama mağazasında bir numaraya yerleşti. Yine de tek bir çocuk bile okul ödevlerini yapmak için Office kullandığını söylemedi. Günümüzün çocukları bildiklerinden şaşmıyor gibi görünüyor: Google dünyasından.

Çocukların sözünü ettiği bir diğer verimlilik uygulaması öğrencilerin ve öğretmenlerin dijital bilgi kartları oluşturabildikleri Quizlet ve öğrencilerin ders kitaplarını indirip onlara notlar alabildikleri ve önemli yerleri işaretleyebildikleri PDF Notes.

Bir çocuk insanların telefonlarını sadece aptalca şeyler için kullandıklarını düşündüğünü ancak onların gerçekten çalışma şekillerini değiştirdiğini söylüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

7 YORUMLAR

  1. Bu haberde yazılanlar gerçekten de doğru şeyler ama malesef google drive hak ettiği ilgiyi göremiyor. Haberdeki metinler google tarafından yazılmış. Umarım gençlik akıllanır da google drive kullanır. Tamam office iyi ama drive ın bazı özellikleri office de yok ve çok işe yarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir