Gençler dünyayı Facebook’tan öğreniyor

0

gen-ySosyal medyanın bu kadar büyük bir devrim yaratacağını kimse tahmin edemezdi. Birkaç gencin, kendilerine sevgili bulmak için üye olduğu, ardından da birbirlerine dijital çimdikler attıkları bir sosyal medya sitesi, kısa sürede yüz milyonlarca insanın internetteki en büyük uğraşı haline geldi.

Bugün, yeni nesile Millenyaller deniliyor. Bir diğer ismiyle Y Jenerasyonu… Yani 80’lerin ortası ve 2000’lerin başında doğan nesil… Kısacası, internetin içine doğan çocuklar…

Dünyadaki toplumsal olaylarda, sosyal medya üzerinden hızla organize olup, milyonlarca kişilik kalabalıklara dönüşerek sokaklara akabilen bu yeni nesil hakkında yapılan bir araştırma çok ilginç bir sonucu ortaya çıkardı. Millenyallerin siyasi görüşleri, politik duruşları tamamen Facebook üzerinde okuduklarına dayanıyor.

Önceki neslin politik görüşleri, okudukları kitaplara, izledikleri programlara, kantinlerde, toplantılarda yaptıkları tartışmalar sonucunda edindikleri deneyime dayanırken, yeni nesil için bu kaynak büyük oranda Facebook.

Pew Research Center tarafından, ABD’deki siyasi gündeme dair yapılan araştırmada, Millenyallere yöneltilen sorularda, politika haberlerini nereden izledikleri sorulmuş ve gençlerin %61’i en çok Facebook’tan yararlandıklarını dile getirmişler. İkinci kaynak ise CNN.

Gerçi “yaşlılar” da çok farklı değil. Bir önceki nesil, yani bugün 40’lı yaşlarında olan Jenerasyon X de, %50 oranında Facebook’u takip ederek politik haberleri alıyor. TV kanallarını takip edenlerin oranı ise çok düşük.

Kısacası görünen köy kılavuz istemiyor. Güvenilir medya formatı olarak TV giderek gözden düşerken, sosyal medya ve internet hızla yükseliyor.

Bir sonraki seçimlerde siyasilerimizi meydanlarda veya TV’lerde değil de, Facebook’ta canlı yayın yaparken görürsek, şaşırmayacağım.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>