Gençler ücretli sadakat programlarına yöneliyor

0

Multiethnic Group of People Social Networking at Cafe
Multiethnic Group of People Social Networking at Cafe

Markaların sadakat programlarına artık hepimiz aşinayız. Çoğunlukla, düzenli müşterilerine indirim ve ayrıcalık sağlama odaklı olan bu kampanyaların çalışma mekanizması, düzenli şekilde alışveriş yapan, ürün satın alan müşterileri, indirimlerle veya hediyelerle mutlu etmek üzerine kurulu oluyor.

Örneğin, süper marketlerin alışveriş kartları bu tür sadakat programlarına iyi bir örnektir. Bir süper marketten alışveriş yaptığınız sürece kartınızde hediye puanları birikir, ayrıca kartınızla kasa giderek sadakat programının üyesi olduğunu gösterdiğinizde, sepetinizdeki bazı ürünler için hemen indirim alırsınız.

Elbette dünyadaki tek sadakat programı, süper market kartları değil. Havayolları, mobil uygulamalar, web servisleri, teknoloji marketleri gibi, sayısız alanda sayısız sadakat programı ile karşılaşıyoruz. LoyaltyOne’ın bu kampanyalar hakkında yaptığı yeni bir araştırma şimdi ilginç bir sonucu ortaya koydu.

Araştırmaya göre, yeni nesil, yani Y Jenerasyonu olarak tanıdığımız gençler, herkesin yararlanabildiği, kolayca ulaşabildiği sadakat programlarını beğenmiyorlar. Aslında Y Jenerasyonunun temel özelliği, tatmin edilmelerinin zor olmaları. Onlar, kolay kolay hiçbir şeyi beğenmeyen bir nesil olarak tanınıyorlar.

Kullandıkları web servislerinin, mobil uygulamaların, ticari hizmetlerin sadakat programlarını seçerken, ücretli programları öncelikli tercih ediyorlar. Yani, Amazon’dan alışveriş yapıyorlarsa, yıllık 99 dolarlık abonelik ücretini ödeyerek Amazon’un Prime servisini kullanmayı tercih ediyorlar. Alışveriş yapacaklarsa, bir tür alışveriş kulübü olan Jet.com’un yıllık 50 dolarlık üyelik ücretini ödeyerek, bu klübe özel indirimlerin ve ürünlerin yer aldığı mağazalardan alışveriş yapmayı seviyorlar.

Araştırma, 18-65 yaş aralığındaki 1000 kişi üzerinde yapılmış ve Y jenerasyonundaki bireylerin %76’sının, ücretli sadakat programlarını tercih ettiği dikkat çekmiş.

Bu oran, bir önceki nesil olan 1960-1980 arası doğan X neslinde, yani bugün 30-60 yaş aralığınd olan nesil için, %61’e düşüyor, daha önceki nesil içinse %48’e iniyor.

Y neslinin %77’si, ücretli sadakat programları için ödenen ücretin, o program sayesinde elde edilen ödüllere değdiğini düşünüyor. %58’si ise, ücretli sadakat programlarının, bedava üye olunan programlardan daha kaliteli ve değerli olduğuna inanıyor. Y neslinin %71’i, online alışverişlerinde posta/kargo ücreti ödemek istemedikleri için ücretli sadakat programlarını seçtiklerini dile getirirken, %68’i de aynı zamanda üyelere özel indirim tekliflerini almak için üye olduklarını belirtiyorlar.

Kısaca söylemek gerekirse, gençleri hedef alan bir uygulama veya servisi hayata geçirirken, bu servis için geliştirilecek sadakat programlarında, ücretli seçenekleri de göz önüne almak akıllıca bir seçim olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>