Gençlerin analitik düşünme becerileri azalıyor

0

o-YOUNG-PEOPLE-IN-WORKPLACE-facebook

Günümüzde yerli – yabancı tüm şirketlerde işe alım süreçleri eskisine oranla daha önem kazandı.  Pozisyona doğru kişiyi yerleştirmenin, verimlilik ve ciroda artış sağladığını fark eden kurumlar,  personel seçim süreçlerini yeniden gözden geçirmeye ve yapılandırmaya başladılar. Kurumların bu süreçte kullanmayı tercih ettikleri değerlendirme araçlarının başında, adayların zihinsel becerileri itibarıyla pozisyona uygunluklarının belirlenmesi amacıyla yetenek testleri geliyor.

Türkiye’nin en önemli ölçme ve değerlendirme firmalarından biri olan Assessment Systems, her yıl on binlerce çalışana uyguladığı “Yetenek Testleri”nde son beş yılda yaşanan değişiklileri analiz etti. Assessment Systems tarafından geliştirilen ve bugüne kadar 500 binden fazla kişinin değerlendirildiği FVAT Yetenek Testi ölçümlemelerine göre, dört yıllık üniversite mezunu ve beyaz yaka pozisyonlar için başvuru yapan gençlerde son 5 yılda yetenek testi başarısında özellikle “Analitik Düşünme” boyutunda %25’lik bir düşüş söz konusu.

21-28 yaş arası gençler beş yıl öncesine kıyasla daha az analitik!

Assessment Systems’ın istatistiklerine göre 2011 yılı ile 2015 yılı verileri karşılaştırıldığında özellikle 21-28 yaş aralığında “Analitik Düşünme” boyutunda anlamlı bir fark var. 2011 yılında 24 yaşında olan bir genç ile 2015 yılında 21 yaşında olan bir gencin analitik düşünme boyutundaki doğru cevap sayısında %25 oranında düşüş gözlemleniyor. Düşüş sadece analitik düşünme boyutu ile de sınırlı değil. Dikkat ve sayısal boyutlarda da analitik düşünme boyutundaki kadar vurucu olmasa da düşüş görülüyor.

Veriler, kurumların “Nitelikli çalışan bulmakta zorluk yaşıyoruz.” ifadelerini destekler nitelikte.

Verilerin, dört yıllık üniversite mezunu ve beyaz yaka pozisyonlar için başvuru yapan, 21-28 yaş arası gençlere ait olduğunu vurgulayan Assessment Systems Kurucusu ve CEO’su Levent Sevinç sonuçları şöyle değerlendiriyor: “Analitik düşünme boyutu genel tanımı ile bireyin olay ve olgular arasında neden sonuç ilişkisi kurabilme yeteneğidir. İş yaşamında, bir sorunu belirli bir sistematik ve mantık sırasında çözümleyebilme, işiyle ilgili verdiği bir kararın sonuçlarını öngörebilme gibi temel davranışlara karşılık gelir. İş yaşamında beklenen birçok yetkinliğin temelini oluşturan önemli bir zihinsel beceridir. Veriler, dört yıllık üniversite mezunu beyaz yaka pozisyonlar için başvuran gençlere ait. Bu durumda bu analiz, kurumların “Nitelikli çalışan bulmakta zorluk yaşıyoruz.” ifadelerini destekliyor.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>