Gençlerin tercihi Snapchat oldu

0

Gençliğin yeni adresi Snapchat. Piper Jaffray tarafından gerçekleştirilen yarı yıl anketinde de bu sonuç değişmedi. ABD’de yaşayan 6500 gence yöneltilen “En önemli sosyal ağ hangisi?” sorusuna yüzde 28 oranında bu yanıt geldi. Üstelik sadece geçtiğimiz sonbaharda aynı oran yüzde 19 seviyesindeydi.

Birkaç ay önce gençlerin üçte biri aynı soruyu Instagram olarak yanıtlamıştı. İlkbahar 2016’da ise oran yüzde 27 ile popüler fotoğraf paylaşım ağını ikinci sıraya düşürdü. Anketin diğer sonuçlarında Twitter’ın İlkbahar 2014’ten bu yana devam eden düşüşü göze çarpıyor. İki yıl önce yüzde 27 oranında gençlik mikro blog servisine öncelik tanırken, son ankette yüzde 18’e düşüş gözleniyor.

Facebook ise İlkbahar 2015’te hayatımıza Snapchat’in girmesiyle bir anda kaybettiği 9 puanlık düşüşü yavaş yavaş toparlıyor. Geçen yıl gençlerin yüzde 14’ü “Mark Zuckerberg’in ağında yaşıyorum” demiş; bu yıl oran yüzde 17’ye yükselmiş.

Facebook Snapchat’e bileniyor

Aynı zamanda Instagram’in sahibi olan Facebook, iki cephede de yaşadığı hüsrandan memnun olacak gibi görünmüyor. Öyle ki, Instagram için kronolojik zaman akışı yerine algoritmaya dayalı paylaşım sıralama gibi sıra dışı fikirler deneniyor. Daha önce 3 milyar dolara Snapchat’i ele geçirmeye çalışan Facebook başarısız olunca kendi ağına pek çok “snap” benzeri özellik ekledi.

Aylık kullanıcı sayısı 400 milyonu aşan fotoğraf paylaşım servisi Instagram’in karşısında 100 milyon günlük kullanıcıya sahip olan Snapchat bakalım sonbahar sezonunda PJC anketlerinde nasıl bir performans sergileyecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>