Techinside Google News
Techinside Google News

Genel bulut gelirleri yüzde 26 artacak

Dünya giderek daha fazla dijitalleşirken, genel bulut hizmetlerine yönelik küresel talep artmaya devam ediyor.
- Advertisement -

Dünya giderek daha fazla dijitalleşirken, genel bulut hizmetlerine yönelik küresel talep artmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Amazon Web Services, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform, hizmetlerinin benimsenmesinde ve kullanımında etkileyici bir büyüme kaydetti. Bu, tüm pazarın çift haneli bir büyümeye tanık olması nedeniyle 2023’te şüphesiz devam edecek.

TradingPlatforms.com tarafından sunulan verilere göre, küresel genel bulut gelirlerinin bu yıl yüzde 26 artması ve 525 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

IaaS en hızlı büyüyen segment

Milyarlarca insan özel verileri yönetmek ve depolamak için bulut depolamayı kullanıyor. Bununla birlikte, artan çeviklik, esneklik ve ölçeklenebilirlik dahil olmak üzere genel bulutun birçok faydası, IaaS’i iş sektöründe yaygınlaştırdı. Şirketler, pahalı altyapıya yatırım yapmadan genel bulut ile yeni uygulamaları ve hizmetleri hızlı bir şekilde devreye alabilir. Ayrıca ek maliyet olmaksızın hızla büyüyüp küçülebilirler.

Pazarın en hızlı büyüyen segmenti olan hizmet olarak altyapı (IaaS), 2022’de 117.3 milyar dolardan bu yıl 158,4 milyar dolara yükselen gelirle, yıldan yıla yüzde 35 gibi etkileyici bir büyüme görecek. Bu rakamın 2025’te yüzde 53 daha artarak 243 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Statista, bir hizmet olarak Platform (PaaS) segmentinin bir yıl önceki 83.7 milyar dolardan bu yıl 113.3 milyar dolara ulaşmasını ve ardından 2025’te 164 milyar dolara çıkmasını bekliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir