#Genmobile’ın mobil yaşam tarzı güvenlik riski mi oluşturuyor?

0

#GenMobile, özel ve çalışma hayatlarını mobil cihazlara göre şekillendiren bir çalışan neslini tanımlamak amacıyla kullanılan terim. Generation X, Generation Y gibi, Generation Mobile yani #GenMobile, mobil cihazlara dayalı bir yaşam ve iç biçimini benimsemiş yeni bir nesli işaret ediyor.

Daha önce yapılan bir çalışmada1, #GenMobile çalışanlarının %86’sının en az iki mobil cihaza sahip olduğunu tespit ettik. Bu çalışanların sabah kalktıklarında dişlerini fırçalamadan önce mobil cihazlarını kontrol etme olasılıkları daha yüksek. Ayrıca özel hayatlarında olduğu gibi işte de mobil cihazlarını kullanırken aynı özgürlüğe sahip olmak istiyorlar. Ne yazık ki, mobil cihazlara bağlı olan bir nesil, müşteri verilerinde ve finansal verilerde kayıp yaşama konusunda endişe duyan işletmeler için önemli güvenlik sorunları yaratabilir.

“Bunun için bir uygulama var”

Aslında bu çalışmada ortaya çıkarılan çoğu davranış, kurumsal uyum rehberinin “Yapılmaması Gerekenler” bölümünün içeriğini teşkil eder nitelikte.

Yeni başlayanlar için, ankete yanıt veren 10 kişiden 6’sı kişisel ve iş için kullandıkları akıllı telefonlarını başkalarıyla paylaşma konusunda sıkıntı duymuyor. Katılımcıların %70’i iş cihazlarındaki şifreleri paylaştığını veya paylaşmayı düşünebileceğini belirtiyor.

Kaygı verici konu ise #GenMobile çalışanlarının veri kaybı ve mobil cihaz kullanımına ilişkin kurallar konusunda aynı ölçüde ilgisiz bir tutum sergilemesidir. Çalışanların neredeyse üçte biri, mobil cihazı amacı dışında kullandıkları için veri kaybı yaşadığını itiraf ederken #GenMobile çalışanlarının yarıdan fazlası “işin yapılması” için çözüm olduğuna inanırsa kuralları çiğneyebileceğini belirtiyor.

Yine de durum o kadar da kötü değil: #GenMobile’ın mobil davranışları, ilk olarak açıkça ve özgürce işbirliği kurma arzusundan kaynaklanıyor, bu da işletmeye önemli faydalar sağlayabilir. Öyleyse, işletmeler güvenlik kontrolünü kaybetmeden potansiyel #GenMobile çalışanlarını kontrol altında tutmak için işletmeler neler yapabilir?
Mükemmel bir mobil güvenlik havada başlar

İşyerinde güvenli ancak bir o kadar da adapte edilebilir, kablosuz bir ağın kurulması, iyi bir başlangıç noktası. İşte dikkate alacağınız birkaç nokta:
1. Çalışanların mobil cihazları nasıl kullandıklarını analiz edebilen ve buna göre tedbir alabilen esnek güvenlik politikaları uygulayın. Örneğin, kişinin bilgiye erişim yetkisi var mı? Bu kişi bilgiye nereden ve hangi cihaz üzerinden erişiyor? Bağlama göre, bireysel bazda esneklik ve güvenlik arasında doğru dengenin kurulabilmesi için farklı politikalar uygulanabilir.

2. Uygulama kullanımını takip edebilen akıllı politika güvenlik duvarlarıyla Wi-Fi trafiğini düzenleyin. Bu sayede farklı uygulamalar, çalışanın kurum içindeki görevine göre belirlenen güvenlik puanına göre sınıflandırılabilir. Sadece politika güvenlik duvarı ve bulut tabanlı içerik filtreleme fonksiyonu ile canlı güvenlik izlemesinden geçen seçilmiş cihazlar ve seçilmiş kullanıcılar bu uygulamaları kullanmaya izinli olabilir.

3. Kablosuz yapılan tüm iletişimleri şifreleyin ve güvenli kanallar üzerinden gerçekleştirin. Bunun için, bilgilere gizli erişimi engelleyen, hatta bilgiler yanlış kişilerin eline geçse bile anlaşılmaz olmasını sağlayan şifreleme ve VPN- on-demand teknolojilerinden oluşan akıllı bir kombinasyon uygulanmalı.

Dolayısıyla, işverenlerin mobil güvenlikten ödün vermeden #GenMobile çalışanlarını mutlu etmesi ve verimli kılması mümkün. Her hâlükârda kurumlar #GenMobile’ın açıklık, inovasyon ve işbirliği tutkusunu kucaklayabilmeli; ancak bu davranışların getirdiği güvenlik risklerini anladıkları ve ona göre plan yaptıkları zaman bunu başarabilirler.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>