Gerçek zamanlı 3D hologramlar mümkün hale geliyor

0

Gerçek zamanlı 3D hologram

MIT araştırmacıları, gerçek zamanlı 3D hologramları mümkün hale getiriyor. MIT’nin yeni teknolojisi, hologramı hayatımıza entegre edebilecek.

Gerçek zamanlı 3D hologram

MIT araştırmacıları, ultra yüksek verimliliğe sahip öğrenmeye dayalı bir yöntem kullanarak, neredeyse gerçek zamanlı aslına uygun hologramlar üretmenin yeni bir yolunu geliştirdi.

Araştırmacılar uzun süredir bilgisayar tarafından üretilen uygulanabilir hologramlar oluşturmak için çalışıyordu. Ancak çoğu model bir süper bilgisayarın fizik simülasyonlarından geçmesini gerektiriyor. Bu da çok fazla zaman alan bir süreç hale geliyor.

Dolayısıyla MIT araştırmacılarının çalışmaları bu engellerin üstesinden gelmeye odaklandı. MIT’nin elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi (EECS) bölümünde doktora öğrencisi olan çalışmanın baş yazarı Liang Shi, “İnsanlar daha önce mevcut tüketici sınıfı donanımla gerçek zamanlı 3D holografi hesaplamaları yapmanın imkansız olduğunu düşünüyordu” dedi.

Shi, “tensör holografisi” adı verilen yeni yöntemin, hologramlar için uzun süredir konuşulan bir çok şeyi yerine getirebileceğini söylüyor. Araştırmacıların yeni yaklaşımı işe yararsa, ilerleme 3D baskı ve VR gibi alanlarda teknolojik bir devrim yaratabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>