Techinside Google News
Techinside Google News

Gerçek zamanlı 3D hologramlar mümkün hale geliyor

MIT araştırmacıları, gerçek zamanlı 3D hologramları mümkün hale getiriyor. MIT'nin yeni teknolojisi, hologramı hayatımıza entegre edebilecek.
- Advertisement -

MIT araştırmacıları, gerçek zamanlı 3D hologramları mümkün hale getiriyor. MIT’nin yeni teknolojisi, hologramı hayatımıza entegre edebilecek.

Gerçek zamanlı 3D hologram

MIT araştırmacıları, ultra yüksek verimliliğe sahip öğrenmeye dayalı bir yöntem kullanarak, neredeyse gerçek zamanlı aslına uygun hologramlar üretmenin yeni bir yolunu geliştirdi.

Araştırmacılar uzun süredir bilgisayar tarafından üretilen uygulanabilir hologramlar oluşturmak için çalışıyordu. Ancak çoğu model bir süper bilgisayarın fizik simülasyonlarından geçmesini gerektiriyor. Bu da çok fazla zaman alan bir süreç hale geliyor.

Dolayısıyla MIT araştırmacılarının çalışmaları bu engellerin üstesinden gelmeye odaklandı. MIT’nin elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi (EECS) bölümünde doktora öğrencisi olan çalışmanın baş yazarı Liang Shi, “İnsanlar daha önce mevcut tüketici sınıfı donanımla gerçek zamanlı 3D holografi hesaplamaları yapmanın imkansız olduğunu düşünüyordu” dedi.

Shi, “tensör holografisi” adı verilen yeni yöntemin, hologramlar için uzun süredir konuşulan bir çok şeyi yerine getirebileceğini söylüyor. Araştırmacıların yeni yaklaşımı işe yararsa, ilerleme 3D baskı ve VR gibi alanlarda teknolojik bir devrim yaratabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir