Gerilim altındaki BT Uzmanları çözüm arıyor

0

Bilgi Teknolojileri alanında yönetici ve uzman olarak çalışan kişiler her daim gerilim altında olmuşlardır bu işin doğasında zamanla sektör çalışanlarının kabullendiği bir durumdur. Ancak özellikle son bir kaç yıldır yapılan araştırmalar bu gerilimin giderek arttığını ve artık BT çalışanlarının alternatif arayışlara başladığını gösteriyor.

GFI Software tarafından gerçekleştirilen üçüncü IT Admin Stress Survey (BT Yöneticileri Gerilim Anketi) verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan 200 BT yöneticisinin yüzde 77’si işini oldukça gerilimli buluyor. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 12 yükselmiş durumda. ankete katılanların yüzde 79’u bu gerilim nedeniyle işinden ayrılmayı düşünürken bu rakam bir önceki yıl sadece yüzde 57 oranındaydı.

BT Çalışanları Yanlızlığa ve Sağlıksız Bir Yaşama İtiliyor

İş yerinde yaşadıkları gerilim BT uzmanlarının kişisel yaşantılarını ve sağlıklarını da etkiliyor. Ankete katılanların yüzde 38’i iş nedeniyle sosyal hayatlarında eksiklik duyduklarını ve yüzde 35’i aynı eksikliği ailelerine zaman ayıramadıkları için yaşadıklarını belirtiyor. Katılımcıların üçte biri gerilim nedeniyle uyumakta güçlük çektiklerini belirtirken yüzde 25’i ise bu sebeplerden dolayı sağlık sorunları yaşamaya başladıklarını söylüyor. Genel olarak katılımcıların yüzde 30’u ise sosyal çevrelerinde ve ailelerinde en gerilimli kişi olduklarını düşündüklerinin altını çiziyor.

deliren-it-manager

Gerilimin Kaynağı Yöneticiler

Anketin ortaya çıkarttığı belki de en önemli bulgulardan bir tanesi katılımcıların yüzde 28,9’unun hemfikir olduğu yönetim sorunları. BT uzmanlarına göre yaşadıkları gerilimin kaynağı yeterince iyi sürdürülemeyen yönetim stratejileri ve aynı zamanda yüzde 23,7’sine göre yeterli büyüklükte bir ekibe sahip olamadıkları için üzerlerinde oluşan iş yükü.

GFI Kurumsal Alt Yapı Genel Müdürü Segio Galindo‘ya göre pek çok teknoloji odaklı işletme hızla yeni personeli işe alırken bunlara yeterli desteği sağlayacak BT çalışanlarını aynı hız ile işe almakta geç kalıyorlar. “BT yöneticileri her geçen gün daha fazla işi daha az kaynakla yapmak zorunda kalıyor” diyor Galindo.

Bu Durum

BT Çalışanları İçin Ne Anlama Geliyor?
İşin doğrusu bu soruya en iyi cevap verebilecek olan yine bu gerilimin içinde yaşayan BT çalışanları. Bu tespitin onlar için ne anlama gedliğinden ziyade çıkış yolu için bazı tavsiyelerde bulunmak daha doğru olacaktır. Gerilim altındaki BT yöneticilerine kısa tavsiyeler;

  • AntiVirus, ActiveDirectory, Mail Sunucusu gibi bulut ortamına taşınarak servis olarak alınabilecek tüm hizmetleri dışarıdan temin etmek.
  • Dosya sunucusu yerine DropBox veya Microsoft Office One Drive gibi teknolojiler kullanmak.
  • Altyapı, donanım ve yazılım projelerinde referanslı iş ortakları ile çalışmak.
  • Üst yönetimi daha fazla personel almaya ikna etmek.

İşletmeler İçin Ne Anlama Geliyor?
İşletmelerin BT servislerinin ve ihtiyaçlarının tüm yükünü kısıtlı BT çalışanlarının omuzuna yüklemesi sadece çalışanlar üzerindeki gerili arttırmıyor, bu gerilim altındaki hizmetlerin aksaması, güvenlik tehditlerinin oluşması veya gerilime dayanamayan BT çalışanlarının şirketlerinin BT altyapısına veya önemli verilerine zarar vermesi tehlikesi ortaya çıkıyor. İşletmelerin BT operasyonlarının yönetimini uzmanlara teslim ederken bu uzmanların kariyer yönetimi ve sağlıklı şekilde işlerine devam edebilmesi için ekstra bütçe ayırmaktan kaçınmaması gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>