Gett Volkswagen’den 300 milyon dolar aldı

0

Otomobil üreticilerinin araç paylaşım servislerini gelecekte otomobil satabilmeleri için en önemli enstrüman olarak gördüğünü ispatlayan bir gelişme de Avrupa’dan geldi. ABD’li otomobil üreticilerinin kendi otomobil paylaşım servislerini duyurmalarının veya mevcut servislere ortak olmalarının ardından Avrupalı Volkswagen de Avrupa’nın en büyük otomobil paylaşım uygulaması Gett’e 300 milyon dolar yatırdı.

Volkswagen Gett’in 2025’e kadar piyasadaki en büyük otomobil paylaşım servislerinden biri olmasını planlıyor. Artık Volkswagen’in de ortak olduğu otomobil paylaşım servisi aynı zamanda rakibi Uber gibi, otonom sürüş teknolojilerine sahip otomobillerle yakından ilgileniyor ve hatta bu konuda kendi teknolojisini de üretmek için çalışmaları var. Volkswagen’la ortaklığı sonrasında servisin VW’in sürücüsüz otomobil teknolojilerinden faydalanarak amacına hızla ulaşması bekleniyor.

Öte yandan, dünya otomotiv endüstrisi, yakın gelecekte şehirli insanın evden-işe, işten eve geçen hayat döngüsü içinde hafta sadece 4-5 saat otomobil sürme ihtiyacı duyacağını ve bunun için de otomobil satın almak yerine saatlik/günlük otomobil kiralama yöntemini tercih edeceğini düşünüyor ve bu nedenle otomobil paylaşım/kiralama servislerine büyük yatırım yapıyor. General Motors da geçen hafta kendi servisini iki ABD şehrinde kullanıma açtığını ve saati 6-8 dolardan kiralayacağı otomobilleri kendi çalışanları ile müşterinin evinin önüne kadar götürüp teslim edeceğini ve yine müşterinin istediği noktadan teslim alacağını duyurmuştu. 2025 ve sonrasında araçların otoyollarda sürücüsüz ve otonom olarak hareket edebilmesinin önü açıldığında, bu servislerin talep eden müşteriye kiralık otomobili tamamen otonom şekilde gönderip alması bekleniyor. Araçları teslim edip almak için ayrıca çalışan istihdam etme zorunluluğu ortadan kalktığında düşecek fiyatlarla birlikte büyük şehirlerde yaşayan yüz milyonlarca insanın çok yoğun şekilde otomobil paylaşım servislerini günlük olarak kullanmaya başlaması ve üstelik kendileri adına otomobil satın almaktan vazgeçmeleri bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>