Gıda dağıtım şirketlerinin gelir modeli tartışma yaratıyor

0

Gıda dağıtım şirketlerinin gelir modeli

Birçok ülkede gıda dağıtım şirketleri ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılayarak müşteri memnuniyetinin artmasını sağlıyor. Ancak bu şirketlerin uyguladıkları gelir modeli için farklı düzenlemeler de söz konusu olabiliyor.

Örneğin; 2016 ve 2020 yılları arasında Çin’de internetten yemek siparişi verenlerin sayısı ikiye katlanarak 400 milyona ulaştı. Patlama kısmen, ülkenin gıda dağıtım yarışmacılarının müşteriler ve işletmeler için verdiği sübvansiyonlar sayesinde oldu. Bununla birlikte Çin, yiyecek ve içecek işletmelerinin işletme maliyetlerini düşürmek için yiyecek dağıtım platformlarının restoranlara uygulanan hizmet ücretlerini daha da düşürmesi gerektiğini duyurdu. Teklif, ülkenin devlet planlayıcısı olan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yönetilen ve “mücadele eden hizmet sektörlerinin toparlanmasına yardımcı olmak” için bir direktifle geldi.

Hizmetten alınan komisyonlar, Eylül 2021’de sona eren üç ayda ülkenin en büyük dağıtım şirketlerinden Meituan’ın gelirlerine yüzde 60’a varan oranda katkıda bulundu. Meituan ve Alibaba ülkede baskın bir konuma sahip.

Çin’deki milyonlarca gıda dağıtım çalışanını tehlikeye atan yüksek stresli ortam da düzenlemelerde kritik öneme sahip. Meituan ve Alibaba, sürücülere sesli komut işlevlerine sahip bağlantılı kasklar vermeye başladı, böylece sürücülerin scooter’larıyla caddede koşarken telefonlarını kontrol etmeleri gerekmeyecek. Platformlar ayrıca biniciler için teslimat süresi sınırlarını da gevşetti. Meituan ve Ele.me için zorluk, çalışanların refahını ve işletme karlılığını nasıl dengeleyeceği oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>