Techinside Google News
Techinside Google News

Girişim sermayesi 2015’e rekorla başladı

Girişim sermayesi şirketlerinin yaptığı yatırımlar 2015'e rekorla başlayarak yalnızca ABD'de 15 milyar doları aştı.
- Advertisement -

VentureSourceGirişim sermayesi şirketleri 2015’in ilk çeyreğinde rekor seviyede start-up yatırımı gerçekleştirdi. Açıklanan verilere göre değer 2000 yılından beri ilk kez bu kadar üst seviyelere ulaştı. Öte yandan yatırım bazlı şirketlerin orta gelir yatırım miktarları da dönemin en yüksek seviyesine ulaştı.

2015’in ilk üç ayında ABD’li yatırım destekli şirketler 15.72 milyar dolar yatırım aldı. Bir önceki çeyreğe göre düşük bir yükseliş gibi görünse de, değer geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 27 artış gösteriyor.

İlk çeyrekte yapılan en büyük yatırım 1 milyar dolar ile Space Exploration Technologies Corp. bir başka deyişle Space X oldu. Şirket Capricorn Capital Partners, Fidelity Investments, Google ve Valor Equity Partners tarafından destek gördü. Ayrıca bu süreçte toplam 875 anlaşma gerçekleştirildi ve bu sayı 2011’in ilk çeyreğinden beri ilk kez bu kadar düşük seviyede kalmış oldu.

Orta gelir ön yatırım değeri VentureSource’un verdiği bilgiye göre ilk çeyrekte 67.1 milyon doları bulurken, geçen yıl dördüncü çeyrekteki miktar 52 milyon civarındaydı. 80’den fazla özel şirket, yatırımcılar tarafından toplamda 1 milyar doların üzerinde bağış aldı.

Halka arz pazarında 12 yatırımcı destekli firma bu çeyreğin verisi olarak karşımıza çıkarken, mecraya göre 2014 dördüncü çeyrekteki sayı 23 idi.

Son olarak en yüksek işlem ise Flexus Biosciences’ın Bristol-Myers Squibb Co. tarafından aldığı 1.25 milar dolar olarak kaydedildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir