Girişimciler için yeni yıl trendleri

1

kid-entreprenuer-çocuk-girişimciRisk sermayesi şirketlerinden Andreessen Horowitz’in paylaştığı rapora göre, 2015 yılında dikkat çekecek çok sayıda yeni teknolojik gelişme ve buna bağlı farklı trendler yükselecek.

Şirketin üzerine tahmin yürüttüğü 16 start-up başlığı ise şu şekilde sıralanıyor:

 

 1. Sanal gerçeklik: Bilgisayar dehaları ve bilimkurgu yazarlarının hayali olan Sanal Gerçeklik olgusu reel hayata taşınıyor. Eski ve başarısız girişimlerin yerini Facebook’un Oculus Rift gibi VR gözlükleri alıyor.
 2. Yazılım arayüzleri: Büyük çaplı pek çok şirketin halihazırda kullandığı yazılım çözümleri, yeni döneme uygun olarak güncellenecek, yepyeni olasılıklar doğacak. Kullanıcı arayüzünün güçlenmesi veritabanı tamamlandıktan sonra hazırlanan bir detay olmaktan çıkabilecek.
 3. Büyük Veri ve analitik: Şirketler büyük veri kullanımını daha aktif yürütecek, satış bazlı olasılık tahminleri uygulamalara kadar inecek.
 4. Tek yapı şirketleri yükselecek: Her çözümü ve ürünü kendi bünyesinde halleden start-up’lar daha önemli hale gelecek.
 5. Uygulama mimarileri: Taşıyıcılar öne çıkacak, uygulama mimarileri LEGO blokları gibi birbiri ile daha uyumlu işleyecek.
 6. Dijital sağlık: Apple’ın HealthKit’i gibi çözümler artacak, milyonlarca yazılımcı bu konuda yeni işler ortaya koyacak.
 7. Yeni sanal pazarlar: eBay gibi sanal pazarlara, mobil öncelikli yeni pazarlar ya da B2B temelli yeni marketler eklenecek.
 8. Güvenlik: 2014’te yaşanan büyük güvenlik açıklarından ders çıkartılacak, yeni korunma yöntemleri bulunacak.
 9. Bitcoin: Bitcoin değeri yükselecek, benzeri sanal para çözümleri türeyecek.
 10. Bulut tabanlı analiz: Bulut üzerinden yürütülecek analizler, sunucu bazlı analiz çözümlerini geçecek.
 11. Kitle fonlama: Kickstarter gibi kitle fonlama projelerinde artış yaşanacak.
 12. Nesnelerin interneti: Her şeyin internetine dönüşmeye başlayan nesnelerin interneti yaygınlaşacak, en ufak birime dahi ekonomik kazanımlar getirebilecek.
 13. Online video: YouTube gibi online video örnekleri artacak, video reklamlarda yeni yollar denenecek.
 14. DevOps: Operasyon departmanı otomatizasyonu için yazılım geliştiren gruplar büyüyecek.
 15. Başarısız olmak: Hedef hızlı bir başarısızlık değil, hedefe varacak uzun bir koşuya çıkmak olacak.

Yorumlar

 1. Yıllardır söylüyorum. Girişimcilik bir masal. Büyüklerin küçükleri söğüçlediği tıpkı Fenerbahçe’nin 2-2si gibi tatlı bir ‘anlık duygu’

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>