Girişimin amacı kâr mı yoksa ciro mu olmalı?

0

İşe yeni başlayan şirketlerin gündeminde temel bir soru oluyor; Risk sermayesi yatırımları ciro ile mi yoksa kârlılık ile ilgileniyorlar? Bu karmaşık gibi görünen soru için cevap açık ve basit; her ikisi birden.

Pek çok yatırımcı kâr yerine gelir artışını görmeyi tercih ediyor. Biliyorlar ki, büyüme zamanla kârı beraberinde getirebilir. Örneğin; bir tane yerine 12 rulo kağıt havlu satın almak daha ucuza gelir. Ya da sıkma hardala karşı büyük bir kavanoz hardal almak daha ucuzdur. Aynı kurallar şirketlerin satın alınımlarında da kullanılıyor—ama genellikle işgücü, imalat, pazarlama ve dağıtım gibi daha pahalı şeyler için geeçerli oluyor.

Eğer bu sıfırdan işe başlayan şirket, meyve suyu satıyorsa ve her bir şişeden para kaybediyorsa, yatırımcı bilir ki üründen daha çok üretince o ürünü ucuzlaştırmak mümkündür. Örneğin; her bir şişe için, tüm aracı kutularca meyve suyu doldurmak ve tek bir kutuyu başka birinin aracına koymak daha ucuzdur. Ölçek ve verim oranı fiyatı düşürdüğünde kâr ortaya çıkar.

SoundBetter’ın kurucusu ve CEO’su Shachar Gilad; “şirketler büyüdükçe hacim ekonomisinden faydalanıyorlar” diyor ve ekliyor; “Başlangıçta kâr için olumlu düşünmeyi önlemek ve büyümeye odaklanmak sorun değil. Ama gösterişli bir şekilde kazanç elde etmek ve yol haritasında kar için açık bir yola sahip olmak güzel bir fikir.” Artık biliyoruz ki yatırımcıları en çok etkileyen şey kârı görünür hale getirme becerisi.

Madalyonun diğer yüzünde kâra giden yol olmadan sadece kötü yüksek büyüme olabilir. Biri arar ve yeni arabaları 5 dolara satar. Eğer yeterince arabanız varsa, insanlar satın almak için kuyruğa girer ve müthiş bir kazanç göstermiş olursunuz. Ama bu iş modeli herhangi bir ölçekte hiçbir kâr sağlamaz. Eğer şirketiniz on kuruş için bir lira harcıyorsa, verim oranına rağmen bu iyi bir yatırım değildir. Şirketler bunu daha fazla para kaybetmek için yapıyor.

Jason Fried Groupon’un ilan tahtasına 2011 Ocakta ayrılacağının bildiriminde bulundu. Fried; “bu kadar kısa bir zamanda başka herhangi bir şirketin yapamayacağı şekilde çok daha başarılı bir yükselme oldu” dedi ve ekledi; “ama bana göre bu iş dünyasında ölçülebilir bir başarı değil. Benim başarı ölçütüm ‘Bu iş kazançlı mı?’ Halihazırda, Groupon bu yapıya uymuyor ama bu mümkün olabilir.İşte bu yüzden, kârın nereden geldiğini hesaba katmadan sadece artış ve gelire odaklanmak yanlış. Kazanç ve kâr arasındaki farka bakınca cevabı bulmak da mümkün.

İdeal durum kârı arttırmak için ona giden yolu görme yeteneğidir. Ve kâra giden yol en iyi şekilde büyümeden geçer. Bu yatırımcıların kutsal kâsesidir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>