Techinside Google News
Techinside Google News

Girişimler globale nasıl açılacak?

Girişimlerin globalleşme süreçlerine destek olan Startup Wise Guys'dan Günce Önür ile globalleşme yolculuğunda neler yapılması gerektiğini değerlendirdik!
- Advertisement -

Startup Wise Guys’ın General Partneri Günce Önür, stüdyolarımızda konuğumuz oldu ve girişimlerin globalleşme yolculuğunu detaylı bir şekilde irdeledi. Kimya mühendisliği eğitimi ile kariyerine başlayan Günce Önür, üniversite yıllarında bir girişimcilik etkinliği vasıtasıyla girişimcilikle tanıştığını belirtti. Kariyerine bir VC’de (Risk Sermayesi) görev alarak devam eden Önür, farklı fonlarda da sorumluluk üstlendi ve nihayetinde Startup Wise Guys ile yollarının kesiştiğini ifade etti.

Startup Wise Guys’ın girişimleri nasıl değerlendirdiği sorusuna detaylı bir cevap veren Önür, öncelikle kuruluşun derinlemesine faaliyetlerinden ve amaçlarından bahsetti. Erken aşama girişimlere yatırım yapan Startup Wise Guys, şu ana kadar 460’dan fazla girişime yatırım yapmış ve Türkiye’den 32 girişime destek sağlamıştır. Türkiye’deki yatırımcıların fonlarda bulunduğunu ve bu bölgedeki geri dönüşlerden memnun olduklarını belirtti. Ayrıca, girişimcilerin ihtiyaçlarına göre farklı alternatif destekler sunduklarını ve daha erken aşamadaki girişimlere hızlandırma programları ile yatırım yaptıklarını ekledi.

Girişimler, Startup Wise Guys’a katıldıktan sonraki 6 ay içinde 5 kat değer kazanmaktadır. Yatırım sonrası ilk üç ayın çok önemli olduğunu belirten Önür, bu sürede paranın nasıl harcanacağı, hangi pazarlara girileceği gibi spesifik konulara odaklandıklarını vurguladı. İlk yılın sonunda globalleşme stratejileri, büyük yatırımcılardan yatırım alma ve ekip kurmanın önemi üzerinde durduklarını söyledi.

Estonya ve diğer ülkelerin girişimlere yönelik teşvik edici ekosistemlerinden bahseden Önür, Türkiye’deki girişim ekosisteminin de verimli olduğunu ve 7 unicorn çıkardığını belirtti. Bu tür ülkelerdeki girişimlerin yurtdışı açılımlarında dikkat etmeleri gereken noktalara geniş bir şekilde değindi.

Yoğun çalışmalar içerisinde hızla değişen dünya ve trendleri takip etmenin önemine vurgu yapan Günce Önür, uzun soluklu yatırımlarda yüksek risk-yüksek getiri metodunu benimsediklerini belirtti. Girişimlerde öncelikle ekibe ve tutkuya baktıklarını, ardından pazar hacmi gibi detayları analiz ederek girişimlerle ilişkilerini kurduklarını ifade etti.

Günce Önür, önemli bir noktaya da dikkat çekti: “Önce Türkiye’yi hallet, sonra globale gidersin” anlayışının yerine, girişimcilerin ölçeklenebilir bir iş modeli üzerine odaklanarak globalleşme sürecini en başından planlamaları gerektiğini detaylı bir şekilde ele aldı.

Daha fazla detay için YouTube kanalımız üzerinden röportajımızı izleyebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir