Techinside Google News
Techinside Google News

Girişimlerin önündeki en büyük zorluk, yetersiz bütçe

Yeni bir araştırma, sürdürülebilirlik girişimlerinin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engelin yetersiz bütçe olduğunu gösteriyor
- Advertisement -

Yeni bir araştırma, işletmelerde sürdürülebilirlik girişimlerinin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engelin yetersiz bütçe olduğunu gösteriyor. Bütçe kısıtlamalarının ardından olumlu etkisi olacak teknolojileri belirlemek de en büyük ikinci zorluk olarak göze çarpıyor. Bu bulgular, Omdia ve IoT World Today tarafından küresel ölçekte 200 işletme üzerinde gerçekleştirilen bir ankete dayanıyor.

Bu durum, bölgelere ve işletmelerin sürdürülebilirlik stratejilerini ne ölçüde uyguladığına bakılmaksızın aynı şekilde görülüyor. Bütçe sorunu, daha küçük şirketlerin girişimleri için daha büyük bir zorluk teşkil ediyor ve %45’i bunu başlıca sorun olarak belirtiyor. Buna karşılık, daha büyük şirketlerin yalnızca dörtte biri (%24) bütçe eksikliğini ana engel olarak görüyor, olumlu etkisi olacak teknolojileri belirlemek başlıca zorluk olarak ortaya çıkıyor (%35).

Sürdürülebilirlik girişimlerinde karşılaşılan zorluklar listesinin en altında yönetimin ve çalışanların desteği bulunuyor.

Sorunun kaynağı şirketlerin verilerini elle işlemesi

Orlando’da düzenlenen IBM Think konferansında, veri toplama ve ölçeklendirilebilirlik sürdürülebilirlik girişimlerinin ilerlemesinde önemli zorluklar olarak vurgulandı. IBM Sürdürülebilirlik Yazılımı Küresel Ürün Yönetimi ve Stratejisi Başkanı Christina Shim, “Sorun, birçok şirketin verileri manuel olarak işlemesi ve bu ölçeklenebilir olmaması” dedi.

Bu soruna bir çözüm, verinin yönetilmesi, depolanması ve analiz edilmesinde yapay zekanın artan kullanımıyla sağlanabilir. Shim, “Yapay zeka, binlerce belge, fatura ve veri türünün sınıflandırılması, çıkarılması ve doğrulanması için gereken manuel işlemleri otomatikleştirerek yeni bilgiler elde etmemizi hızlandıracak” dedi. “Bu, yeni temel modellerin ticarileştirilmeye başlanmasıyla daha da hızlanacak.”

PTC CEO’su Jim Heppelmann, “Öncü endüstriyel şirketlere, daha hızlı ve esnek bir şekilde hareket etmelerine yardımcı oluyoruz ve ürün yaşam döngüsü boyunca dijital bir bağ oluşturarak daha verimli, sürdürülebilir ve uyumlu hale gelmelerini sağlıyoruz” dedi. “Ve SaaS’a geçerek en üst düzey dönüşümle mücadele etmek için.”

Sonuç olarak, işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek için karşılaştıkları en büyük zorlukların bütçe kısıtlamaları ve olumlu etkisi olacak teknolojilerin belirlenmesi olduğu ortaya çıktı. Veri toplama, yönetme ve ölçeklendirme konularında yapay zekanın kullanımı, sürdürülebilirlik projelerini hızlandırmak için önemli bir çözüm olarak görülüyor. Aynı şekilde, işletmelerin operasyonları optimize etmek ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için veri kullanmaları da önemli bir araç olarak öne çıkıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir