GitHub açık kaynak kodları bin yıl koruyacak

0

GitHub açık kaynak kodları

Dünyanın en büyük açık kaynak platformu GitHub ilginç bir projeye imza atıyor. GitHub açık kaynak kodları bin yıl güvenle saklanacak.

GitHub açık kaynak kodları için yeni depo

Günümüzde veri depolamak oldukça maliyetli ve zorlu bir süreç haline gelmeye başladı. Artan veri miktarı yeni depolama kapasitesi ve soğutma ihtiyaçlarını da beraberinde getiriyor.

Microsoft’a ait olan dünyanın en büyük açık kaynak platformlarından GitHub, bu konuda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. GitHub’ın yaklaşık 21 TB boyutundaki verisi, kıyamet deposu olarak da bilinen Svalbard’de saklanacak. Kale gibi bir yapıya sahip olan Kuzey Kutbu’ndaki bu sığınakta açık kaynaklı kodların bin yıl kadar korunacağı belirtiliyor.

GitHub’da planlama müdürü olarak görev yapan Julia Metcalf, temel görevlerinin açık kaynaklı kodu gelecek nesiller için korumak olduğunu belirtiyor. Aslında geçtiğimiz yılın sonlarında duyurulan bu projede ilgili sevkiyatlara kısmen başlanmıştı. GitHub tarafından bu taşımanın ne zaman tamamlanacağına yönelik ise henüz bir bilgi paylaşılmadı.

GitHub’ın bu örnek projesi, Kuzey Kutbu’nun veri merkezleri ve veri depolama için uygunluğunu ortaya koyacak. Ayrıca GitHub’ın bu konudaki faaliyetlerine devam etmede uzun yıllar istekli olduğunu da gösterecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>