Techinside Google News
Techinside Google News

GitHub’ın Copilot’una Google’dan yapay zeka destekli rakip

Google, I/O geliştirici konferansında, GitHub'ın Copilot'una rakip olacak bir dizi yapay zeka merkezli kodlama aracı geliştirdiğini duyurdu 
- Advertisement -

Google, I/O geliştirici konferansında, GitHub’ın Copilot’una rakip olacak bir dizi yapay zeka merkezli kodlama aracı geliştirdiğini duyurdu 

Google, kodlama ve Google Cloud hizmetleri hakkında sorular sormak için bir sohbet aracı ve AppSheet ürününde yapay zeka destekli kodlama da dahil olmak üzere bir dizi yapay zeka merkezli kodlama aracını kullanıma açıyor.

Bu yeni kod tamamlama ve kod oluşturma araçlarının neredeyse tamamının merkezinde Codey yer alıyor. Google’ın PaLM 2 büyük dil modelini temel alan şirket, Codey’i özellikle kodlamayla ilgili istemleri ele alacak şekilde eğitti, ancak modeli genel olarak Google Cloud ile ilgili sorguları ele alacak şekilde de eğitti. Tüm bunlar Google’ın Duet AI markası altında yer alıyor.

Google Cloud’dan Richard Seroter, “Bu temel modeli aldık ve daha sonra geliştirici ilişkilerindeki büyük bir ekip – aslında benim arkadaşlarımın çoğu – Google Cloud’un ürettiği her şeyin bilgi grafiğinden oluşan çok yıllı koleksiyonumuzla bunun ince ayarına yardımcı oldu” dedi. “Bu bilgi grafiği artık bu modeli sürekli olarak besleyen ve eğiten boru hattının bir parçası. Daha sonra bu model Vertex aracılığıyla sunuluyor ve ön uç bileşenlerimizin ve benzerlerinin sohbet, AppSheet kod tamamlama gibi şeylerde bu modeli çağırabileceği şekilde kullanılıyor.”

Geniş veri seti üzerinde eğitildi 

Google, modelin izinli olarak lisanslanmış açık kaynak kodunun yanı sıra çok sayıda dahili Google kodu, şirketin tüm kod örnekleri ve referans uygulamalarından oluşan geniş bir veri seti üzerinde eğitildiğini söylüyor.

Geliştiriciler bu yeni araçlara Visual Studio Code, JetBrains IDE’leri, Google Shell Editor ve Google’ın bulutta barındırılan Workstations hizmeti için bir uzantı aracılığıyla erişebilecekler. Model Google Cloud bağlamında eğitilmiş olsa da, kod oluşturma özelliklerinin kesinlikle Google Cloud’a özgü olmadığını vurgulamakta fayda var. Şu anda Go, Java, JavaScript, Python ve SQL’i destekliyor.

Geliştiriciler, IDE’lerindeki bir sohbet kutusunda bu modelle sohbet edebilecek veya bir metin dosyasına yorum yazabilecek ve ilgili kodu oluşturmasını sağlayabilecekler. Tüm bunlar bugün rakip projelerin sunduklarına oldukça benziyor, ancak Seroter Google’ın aracını diğerlerinden ayıran şeyin Google Bulut Platformunun geri kalanıyla entegrasyonu olduğunu savunuyor.

İlk başta herkese açık olmayacak

Ancak şimdilik sadece küçük bir grup güvenilir test kullanıcısı Google’ın AppSheet kodsuz geliştirme platformundaki kod yardımı özelliğini, entegre sohbeti ve yeni yapay zeka entegrasyonlarını deneyebilecek. Muhtemelen Google’ın Ağustos sonundaki Cloud Next etkinliğinde bu konuda daha fazla şey duyacağız.

Burada önemli olan bir diğer nokta da vizyonun kod üretmenin ötesine geçmesi. Yakın gelecekte Google, bu sohbet robotu teknolojisini kullanarak geliştiricilerin Google Cloud üzerindeki tüm hizmetlerini (uygulamaların dağıtımı ve ölçeklendirilmesi dahil) yönetmelerine yardımcı olmak için bu modelleri kullanmak istiyor.

Seroter, “Özünde, 21. yüzyıl platformlarında 20. yüzyıl arayüzlerini kullandığımızı düşünüyorum. CLI, UI’ler ve API’ler kullanıyoruz – bunlar harika, ancak bir bilgisayarı kullanmak için 50 sayfalık bir kılavuzun gerektiği 50 yıl öncesinden çok farklı. Şimdi bir milyon sayfadan fazla Google Cloud dokümanımız var. Artık farklı bir şey yapmanın zamanı geldi” diyor.

Bu kısmen, geliştiricileri daha üretken hale getirmek ve onları başka bir yere bakarak sürekli bağlam değiştirmek zorunda kalmaktan kurtarmakla ilgili, ancak bu vizyon gerçekleşirse, geliştiricileri ve DevOps ekiplerini uygulamaları test etmek ve dağıtmakla gelen rutin işlerin çoğundan da kurtaracak. Google Cloud’a basitçe kodunuza bakmasını ve onu dağıtmanın en iyi yolunu bulmasını ve ardından zaman içinde izlemesini söylemek mümkün olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir