GittiGidiyor geçen yıl yüzde 30 büyüdü

0

Sitede geçen yıl saniyede 1 ürün satıldı ve kayıtlı üye sayısı 28 milyona çıktı

Online pazaryeri olan GittiGidiyor, 2019 yılını yüzde 30 büyümeyle tamamladı. 100 binden fazla satıcısı ve 28 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan platform, 15 milyondan fazla ürünü kullanıcılara sunarak ürün çeşitliliğiyle öne çıkmaya devam ediyor. Şirket 2020’de yüzde 40 büyümeyi hedefliyor.

 GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, “Son 10 yıla bakacak olursak ülkemizde perakende e-ticaret hacminin 20 kat arttığını görüyoruz. Aynı süre zarfında GittiGidiyor olarak 22 kat büyüdük. ” dedi. 

2 bin  satıcıyı yurt dışına açmayı hedefliyoruz

GittiGidiyor’un KOBİ’lerin yurt dışına açılması için önemli bir platform olduğunu belirten Kantarcı, şu bilgileri paylaştı: “E-ihracat atılımını Derimod ve Defacto gibi önemli markalarımızın ürünlerini yurt dışında listeleyerek 1 yıl önce başlattık. 2020’ye en az 1000 satıcının e-ihracata başlaması hedefiyle girdik. Ancak beklediğimizden daha hızlı ilerliyoruz. An itibarıyla 800 satıcımız 50 binden fazla ürünü GittiGidiyor üzerinden listeleyerek e-ihracat yapıyor. Biz de hedefimizi katladık ve yıl sonuna kadar en az 2000 satıcımızı e-ihracata başlatmayı planlıyoruz. Özellikle Almanya, ABD ve İngiltere’nin Türk ürünlerine ilgisi oldukça yüksek. Şu an en fazla talep ev tekstili, mutfak ürünleri ve ayakkabı kategorilerine geliyor.”

 Mobilin yükselişi devam ediyor

Mobilin 2019’da yükselişine devam ettiğini belirten Öget Kantarcı, GittiGidiyor’daki işlem sayısına bakıldığında her 10 alışverişten 7’sinin mobil cihazlardan yapıldığını söyledi. Geçen yıla göre mobil satış hacminin yüzde 31 arttığını da ifade eden Kantarcı, 2019’da mobilin toplam trafikteki payının yüzde 80’e, toplam satıştaki payının ise 57’ye yükseldiğini belirtti.

2019’da GittiGidiyor

  • 2019’da en çok alışveriş yapan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Mersin ve Muğla oldu.
  • 2019’da bir önceki yıla göre en çok büyüyen kategoriler sırasıyla Yapı Market, Süpermarket, Kitap ve Dergi, Otomobil, Motosiklet ve Aksesuar, Ofis-kırtasiye oldu.
  • 2019’da alışveriş sıklığını en çok artıran şehirler sırasıyla Trabzon, Iğdır, Adıyaman, Muş ve Kahramanmaraş oldu.
  • 2019’da GittiGidiyor’da en çok aranan kelimeler sırasıyla akıllı saat, cep telefonu, bisiklet, spor ayakkabı, avize, kuluçka makinesi, televizyon ünitesi, bebek arabası, televizyon, tablet oldu.
  • 2019’da bir önceki yıla göre satışı en çok artan ürünlerden bazıları roman, kavanoz, robot süpürge, deodorant, abajur, yatak, oyun konsolu oldu.

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>