Giyilebilir teknoloji, akıllı saatlerle tavan yapacak

1

AppleWatchMobil Dünya Kongresi’ndeki yenilikler konuşulmaya devam ede dursun, mobil dünyanın parlayan yıldızları arasında giyilebilir teknoloji ürünlerine olan talep dikkat çekiyor.

GfK’nın yaptığı bir araştırmaya göre, bu ürünlerin satışlarında 2015’te ciddi bir hareketlilik bekleniyor. Ürünleri sağlıkla ilgili olanlar (bileklik vb.) ve akıllı saatler olarak iki farklı segmentte değerlendiren GfK’nın verilerine göre 2014’te sağlık amaçlı kullanılan cihazlardan tüm dünyada 13,5 milyon adet satıldı. Aynı dönemde ise akıllı saatlerin satışı ise 4 milyonda kaldı.

Ancak 2015’te ibre tersine dönecek ve akıllı saat satışlarının sağlık amaçlı olanları geçeceği öngörülüyor. GfK’nın tahminlerine göre bu yılın sonunda akıllı saat satışları 26,1 milyona ulaşırken, diğer grup iki kat artışla 25 milyona çıkmasına rağmen geride kalacak.

Araştırmanın alt detaylarına inildiğinde ise akıllı saatlerdeki bu artışın Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve gelişmekte olan Asya Pasifik ülkelerinden kaynaklanması bekleniyor. Bu pazarlarda 2014’te 2,4 milyona ulaşan akıllı saat satışlarının 2015’te 18 milyonu aşması bekleniyor. Saat segmentindeki bu ciddi artışta bu akşam Türkiye saati ile 19:00’da tanıtımı yapılacak olan Apple Watch’ın payının büyük olacağını tahmin etmek zor değil. Meraklıları için Apple Watch etkinliğinden anlık gelişmeleri ShiftDelete.Net’ten takip edebileceğinizi ekleyelim.

Yorumlar

  1. Fiyatı 149-99 Dolar olarak öngörüyorum. Daha pahalı satamaz, Android’e su taşır yoksa. Elbette kapılarda yatan kitlesi şimdiden 500-700 lirayı gözden çıkarmalı. Nitelikler ve şarj süresi çöp.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>