Gizliliği ihlal eden web takipçileri yayınlandı

0

Gizliliği ihlal eden web takipçileri

DuckDuckGo, gizliliği ihlal eden web takipçileri ile ilgili yeni bir liste yayınladı. Yayınlanan listede kullanıcı verilerini toplayan sitelere yer verildi.

Gizliliği ihlal eden web takipçileri listesi

Gizlilik ve güvenlik odaklı arama motoru DuckDuckGo, kullanıcılarının güvenliği için dönem dönem raporlar yayınlıyor.  Web takipçileri ile veri seti oluşturan DuckDuckGo, yeni bir bir liste yayınladı.

DuckDuckGo’nun yayınladığı Tracker Radar uygulaması, siteler arası takipçileri ve bu takipçilerle ilgili detayları içeriyor. Bu veri tabanında 5326 domain olduğu ve bu domainlerin 1727 farklı firmaya bağlı olduğu söyleniyor. DuckDuckGo’nun belirttiği web takipçilerinin, web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar hakkında tarama geçmişi, konum ve arama gibi verilere erişildiği ve bu bilgilerin firmalara aktarıldığı söyleniyor.

Firmaların da topladıkları verilerden para kazandığı belirtiliyor. Kullanıcı verilerinin gizliliği konusuna ekstra önem veren DuckDuckGo’nun yayınladığı bu liste, kullanıcıların ziyaret ettikleri web sitelerine ekstra dikkat etmesi gerektiğini ortaya koyuyor. DuckDuckGo’nun gizlilik odaklı bu stratejisi, kullanıcıların da dikkatini çekiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>