GlassHouse yedekleme ve tekilleştirmenin önemini anlattı

0

VKC_foto4Açılış konuşmasını EMC Türkiye Veri Koruma Çözümleri Ürün Satış Müdürü Bahadır Öztürk’ün  gerçekleştirdiği programda, GlassHouse Türkiye Satış Yöneticisi Ömer Öztürk katılımcılara yedekleme ve yeni nesil tekilleştirme teknolojilerinin önemini anlatarak bu teknolojilerin kullanıcılara sunduğu avantajlara değindi. Müşteri deneyimlerinin de paylaşıldığı etkinlikte Beymen ve OMV Petrol Ofisi BT yöneticileri, GlassHouse Türkiye ekibinin desteğiyle yeniledikleri yedekleme ve tekilleştirme altyapıları hakkında bilgiler vererek bu teknolojiye geçiş süreçlerinden bahsetti.

Türkiye’nin en büyük ikinci özel sektör şirketi konumunda olan OMV Petrol Ofisi Sistem ve Altyapı Uzmanı Murat Bozkurt; farklı ortamlarda bulunan verilerin merkezi bir sistemde yedeklenebiliyor olmasının şirketler için önemli bir kolaylık olduğu görüşüyle yedekleme altyapısını yeniden yapılandırdıklarını ve mevcut verinin düşük hatlarla merkeze çekilebilmesinin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Sahip olduğumuz yedekleme ortamının yaşattığı sıkıntılardan yola çıkarak merkezi ve basit bir yedekleme ortamına ihtiyaç duyduğumuzu fark ettiğimizde mevcut yedekleme altyapımız riskli ve maliyetli durumdaydı. Ayrıca, 38 farklı bölgede bulunan backup server’larımız ve kartuş operasyonu önemli oranda zaman kaybına yol açıyordu. İşlerin daha kötüye gidebileceğini fark ederek yedekleme altyapımızı yeni nesil teknolojilerle güncelleştirmeye karar verdik ve bu alanda uzman olduğuna inandığımız GlassHouse Türkiye ekibinin desteğiyle yedekleme altyapımızı yeniledik. Yeni yedekleme ortamımızda kullandığımız EMC çözümleriyle farklı lokasyonlarda bulunan verileri çok küçük boyutlara indirgeyerek pratik ve hızlı bir şekilde yedekliyor, güvenilir ve basit bir ortamda saklıyoruz. Oluşturduğumuz bu yeni yedekleme altyapısını düzenli olarak kontrol eden GlassHouse Türkiye ekibine ihtiyacımız olduğunda da rahatlıkla ulaşabiliyoruz ve gereken her an destek almaya devam ediyoruz.”

Beymen imzalı koleksiyonların yanı sıra yüzlerce dünya markasını da tüm Türkiye’nin beğenisine sunan Beymen’in tekilleştirme teknolojilerine geçiş süreçlerindeki deneyimlerini anlatan Beymen Bilgi Sistemleri – Sistem ve Network Yöneticisi Gökçen Ürpek ise yedekleme ortamının şirketlerin BT altyapılarının son kalesi olduğunu belirterek sistemin önemini dile getirdi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“BT altyapılarının en önemli ayağı olan yedekleme sistemlerinin her zaman kolay yönetilebilir ve her hangi bir sorun yaşanması halinde en kısa sürede veri dönüşünü destekler yapıda olması gerekir. Bu kapsamda yaşadığımız sorunları göz önünde bulundurarak hızlı yedek alabilen ve kısa sürede erişilebilen tamamen güvenli bir yedekleme ortamı oluşturmayı hedefledik. Aynı zamanda oluşturacağımız yeni yedekleme altyapısınının maliyetlerinin de bu iş için ayırdığımız bütçeyi aşmaması bizim için önemliydi.

İhtiyaçlarımız doğrultusunda yaptığımız araştırmalar sonucu en doğru tercihin GlassHouse Türkiye danışmanlığında yedekleme sistemizi yenilemek olduğunu gördük. GlassHouse Türkiye’nin önerisiyle EMC’nin Avamar çözümünü kullanmaya başladık, tamamen güvenli ve kesintisiz iş sürekliliği sağlayan bir yedekleme ortamına kavuştuk.”

GlassHouse Türkiye CEO’su Emra Pekar ise 2015 yılı etkinliklerine hızlı ve etkili bir şekilde başladıklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Son yıllarda kurumsal ortamlarda, özellikle veri yedekleme alanında kullanılan tekilleştirme teknolojisi konusunda şirketler artık daha bilinçli ve yaklaşımları tamamen olumlu. Türkiye’de tekilleştirme teknolojisinin kullanımını yaygınlaştıran, açık ara pazar lideri şirketimizin, deneyimli ekibiyle sürekli artan gayretlerinin bu fotoğraftaki payının büyük olduğunu düşünüyoruz. Tekilleştirme teknolojileri alanının lider şirketi konumunda olmaktan gayet memnunuz ve bu bayrağı çalıştığımız şirketlerin de desteğiyle uzun yıllar taşıyacağımıza inanıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik ve bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladığımız diğer etkinliklerle de doğru hedeflere ulaşacağımızı görüyor ve seçkin firmalarla çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

GlassHouse Türkiye ve EMC yetkilileri de katılımcıların sunumları merakla ve ilgiyle takip etmesinden fazlasıyla memnun kaldıkları “Veri Koruma Çözümleri Günü” etkinliğinin kendileri için güzel sonuçlar getireceğine inandıklarını belirttiler. Katılımlarıyla etkinliği zenginleştiren tüm BT yöneticilerine ve profesyonellere teşekkürlerini ileterek benzer etkinlikleri yıl içerisinde gerçekleştirecekleri bilgisini de paylaştılar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>