GM direksiyonsuz otonom araç üretecek

0

Otonom araçlar konusundaki en büyük tartışmalardan biri, araçlardaki direksiyonları kaldırma konusuydu. Direksiyonsuz otonom araçların, sürücünün müdahelesine imkan bırakmadığı için kaza ihtimalini minimuma indirmesi bekleniyordu. 

Direksiyon neden önemli?

Öte yandan bir kesim ise otonom sürüş teknolojisinin zayıf kaldığı noktalarda sürücülerin kontrolü eline almak isteyebileceğinin altını çizerek bu plana karşı çıkıyordu. Şimdi dev otomobil üreticisi GM, tamamen direksiyonsuz tasarlanacak otonom araçları üretmeye hazır olduğunu açıkladı.

Bu önemli bir açıklama çünkü GM’in otonom sürüş teknolojisine çok güvendiğini ve araçların en küçük manevralardan yüksek hızlı sürüşe kadar tüm operasyonu yapay zekanın kontrol edebileceğini ortaya koyuyor. Bir diğer deyişle, direksiyonsuz otonom araçlar otonom sürüş teknolojisinde çok büyük bir adım ve GM şimdi bu adımı atmaya hazır olduğunu iddia ediyor.

Firma 2019 yılında, içinde sürücüsü olmayan test araçlarını da yollara çıkaracağını açıkladı. Ancak şimdilik bu testlerin nerede yapılacağı bilinmiyor.