GM ile LG Chem 2.3 milyar dolarlık anlaşma yaptı

0

GM ile LG Chem

Yeni bir pil tesisi için GM ile LG Chem 2.3 milyar dolarlık anlaşmaya cardı. Bu yeni tesis, 2023 yılı sonlarında açılacak.

GM ile LG Chem depolama tesisi için anlaştı

GM ve LG Chem, ABD’de ikinci bir pil fabrikası kurmayı planladığını duyurdu. Bu tesisin maliyeti ise yaklaşık 2.3 milyar dolar olacak.

Şirketin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Mary Barra bir basın toplantısında GM’in mevcut Spring Hill fabrikasının yanında bulunan tesisin inşaatının hemen başlayacağını söyledi. Pil fabrikasının 2023’ün sonunda tamamlanması ve 1.300 yeni iş imkanı sağlaması bekleniyor. Tam olarak faaliyete geçtiğinde, ortak girişimin iki pil fabrikası 70 GWh’ten fazla üretim kapasitesine sahip olacak.

LG Chem Energy Solutions CEO’su Jong Hyun Kim Nevada’daki Tesla’nın gigafactory tesisinin iki katından daha büyük olduğunu belirtti.

LG Chem yaklaşık 10 yıldır GM’in lityum iyon ve elektronik tedarikçisi konumunda yer alıyor. Ayrıca 2019’da GM ve LG Chem, batarya hücrelerini seri olarak üretmek için bir ortak girişim kurdu. İki şirket, yeni ortak girişime toplam 2.3 milyar dolara varan yatırım yapacaklarını belirtti. Yeni tesisin 1.100’den fazla yeni iş yaratacağını belirtti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>