GM ve Lyft, otonom filo kurmaya hazırlanıyor

0

Otonom sürüş teknolojisinin resmen yollara inmesine ve özellikle büyük şehirlerde hayatı değiştirmesine çok az vakit kaldı. 

Tesla, Google, Ford, Toyota, Volvo, Uber gibi markalar otonom sürüş teknolojisi konusunda çok önemli çalışmalar yürütürken ve test araçları halihazırda trafikte yol alırken, şimdi GM ve Lyft’ten ilginç bir haber geldi.

İki firma, bir sene içinde, otonom sürüş teknolojisine sahip bir filo ile hizmet vermeye hazırlanıyor. Lyft, özellikle Uber’in CEO’sunun Trump’a destek çıkmasının ardından Uber’e alternatif olarak önemli bir kullanıcı sayısına ulaşmıştı. GM de Chevy Bolt EV modeli ile büyük ilgi görmüş ve şimdi bu modeli otonom sürüşe hazırlamasıyla dikkat çekiyordu.

Binlerce taksici işsiz mi kalacak?

GM’in, Lyft filosunda ticari olarak hizmet vermesi için “binlerce” otonom otomobili üretmek için hazırlığa başladığı dile getirilirken, bu plana dair iki firma da henüz yorum yapmaktan kaçınıyorlar. Ancak, plan gerçekleşirse, ABD’de taksi yolcuları artık Lyft ile sürücüsüz bir Chevy Bolt çağırıp, tamamen sürücüsüz bir otombille yolculuk yaparak istediği yere ulaşabilecek. 

Bu hamle aynı zamanda ABD’de gündemde olan, “robotların insanların işini çalması” tartışmalarında da fazlasıyla konuşulacak gibi duruyor iki firmanın bu projesi hayata geçtiğinde, tek hamlede binlerce taksi/Lyft şoförünün işsiz kalması gündeme gelecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>