GM, otomobil sahibi olma kavramını değiştirecek

0

gmmaven05

Otomobil üreticilerinin gelecek tahminleri, çok ilginç öngörüler içeriyor. Hızla yükselen “paylaşım” mantığının yakın gelecekte otomobil endüstrisini de etkileyeceğine dair projeksiyonlar yapan firmalar, yakın gelecekte insanların otomobil satın almak yerine otomobilleri paylaşmak üzerine alternatif bir ekonomi geliştireceklerini düşünüyorlar.

Bugün hızla yükselen Uber gibi mobil uygulamaların da desteklediği bu öngörüye göre, otomobil satışları hızla düşecek, insanlar işten eve, evden işe gitmek için on binlerce dolar ödeyip bir otomobil satın almak yerine çok daha düşük maliyetler otomobilleri paylaşacaklar. Otomobil paylaşım uygulamaları hızla popülerleşecek ve çok sayıda insan ulaşım ihtiyacını bu paylaşım ugulamaları üzerinden düşük maliyetle giderecekler. Otomobil satın alan az sayıdaki insan da otomobillerinin maliyetini, paylaşım uygulamaları sayesinde çıkaracak.

Otomobil paylaşım uygulaması

Bu öngörüler otomotiv endüstrisinde hala tartışıla dursun, ünlü otomobil üreticisi GM şimdiden kendi “paylaşım” servisini yayına soktu.

Maven isimli otomobil paylaım uygulamasını teste başlayan GM, yakın gelecekte otomobillerini bu uygulamanın üzerinde pazarlamayı ve gelir elde etmeyi umuyor.

Uygulamanın mantığı ise bir grup kullanıcının, aynı otomobili paylaşması ve bunun için ödeme yapması üzerine kurulu. Ancak burada önemli bir detay var. Paylaşılan otomobil, GM şirketine ait oluyor. Yani aslında GM, otomobil paylaşmak isteyen gruplara otomobillerini kiralıyor. Bunu da mobil uygulama üzerinden çok pratik şekilde yapıyor. Uygulama, otomobili paylaşan kişilerin hesabından otomatik olarak ücreti tahsil ediyor, ücretlendirme de saat başına yapılıyor. Böylece tüm gün otomobili kiralamak gibi pahalı bir maliyete katlanmaksızın, küçük arkadaş grupları, belli lokasyonlar arasındaki ulaşım ihtiyacını GM’den otomobil kiralayarak gideriyorlar.

Otomobil paylaşım uygulaması olarak Maven, özellikle ABD piyasasında bir ilk değil. Piyasada yavaş yavaş adını duyurmaya başlayan Getaround, Zipcar ve Turo isimli start-up’lar da otomobil paylaşımı konusunda ABD halkının dikkatini çekiyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>