GM otonom araçları seri üretmeye başlıyor

Otonom araç yarışında rakiplerinden öne geçmek isteyen dev otomobil üreticisi GM, geçtiğimiz yıl bünyesine kattığı otonom sürüş teknolojileri üreten startup Cruise ile ortak yaptıkları açıklamada, yasaların izin vermesi halinde, tamamen otonom çalışabilecek ve her türlü donanımını da içinde barındıracak ilk otonom aracı seri üretime sokabilecek şekilde hazırlıklarını tamamladıklarını duyurdu.

ABD’de önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı’nın, otonom araçların test edilmesi için Michigan’da özel olarak kurulan bir kasabada yeni otonom sürüş yönetmeliğini açıklayacak olması, ülke içinde otonom araçların şoförsüz olarak kullanılmasına izin verileceği beklentisine yol açmıştı.

Cruise’ın CEO’su ve kurucusu Kyle Vogt yaptığı açıklamada, GM’in artık son tüketicinin direksiyonun başına oturmadan kullanabileceği otonom araçları piyasaya sürmeye hazır olduğunu vurgulaması, rakip üreticilerin de kendi otonom araçlarını yakında duyuracaklarının işareti olarak kabul edilebilir. Bir diğer deyişle, sürücülü otomobil devrinin kapanmasına çok az kaldığını söyleyebiliriz. Bu yıllarda doğan çocukların ömürleri boyunca otomobil kullanmayı öğrenmek zorunda kalmayacaklarını da hatırlamak gerekiyor. Otomobil firmaları artık otonom araçları üretmeye hazır olduklarını açıklamaya başladıklarına göre, şimdi gözler gerekli yasal izinleri çıkarmaları beklenen hükumetlerde.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz