Techinside Google News
Techinside Google News

GM otonom sürüş verilerini açıkladı

GM otonom sürüş verileriyle ilgili detaylı bir analiz açıkladı. Cruise, sürüş güvenliği konusunda geçer not aldı.
- Advertisement -

GM otonom sürüş verileriyle ilgili detaylı bir analiz açıkladı. Cruise, sürüş güvenliği konusunda geçer not aldı.

Cruise, güvenlik sicilinin bazı ayrıntılı analizlerini yaptı. Cruise’un güvenlik ve sistemlerden sorumlu başkan yardımcısı Louise Zhang’a göre, analiz sonuçlarında gurur duyulacak çok şey var. Analiz sonuçlarına göre GM otonom sürüş konusunda önemli bir seviyeye ulaştı.

Cruise karıştığı kazalarda çoğunlukla haklıydı

Zhang: “Karşılaştırılabilir bir sürüş ortamında insan sürücülerle kıyaslandığında, otonom araçlar genel olarak yüzde 54 daha az çarpışmaya, birincil katkı olarak yüzde 92 daha az çarpışmaya ve anlamlı yaralanma riski taşıyan yüzde 73 daha az çarpışmaya dahil oldu. Otonom araçlarımız karşılaştığı çarpışmaların çoğu düşük hızlarda meydana geldi ve otonom araçlarımızın sürüş davranışından kaynaklanmadı” dedi.

Cruise şu anda San Francisco’da ticari sürücüsüz taksiler işletiyor ve yakın zamanda Phoenix, Arizona ve Austin, Texas’a genişledi. Lidar, radar ve kameraları kapsayan teknolojisiyle modifiye edilmiş Chevrolet Bolt araçlarını kullanıyor ve aynı zamanda amaca yönelik direksiyon simidi olmayan bir otonom araç.

Cruise’un ilk 1.6 milyon km boyunca karşılaştığı yalnızca 36 çarpışma kaydedildi ve bunların %94’ü diğer taraflara atfedilerek araştırmada detaylandırıldı. Her ikisi de bu yılın başlarında meydana gelen bunlardan sadece ikisinde bir Cruise sürücüsüz taksi birincil katkı olarak kabul edildi. İlkinde, Cruise aracı bir minibüsün sağa döndüğünü fark edemedi. Diğeri ise kendi kendine giden bir taksinin, bir ticari kamyonun bulunduğu bir şeride birleşmek için yeterli alan bırakmadığını gördü.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir