Techinside Google News
Techinside Google News

Gökyüzünde güvenli gelecek İHA’larda

Son günlerde uçak kazalarını sık sık yaşamamız akla insansız hava araçlarının(İHA) daha yaygın kullanımını getiriyor.
- Advertisement -
ANKA
ANKA.

İnsansız hava araçlarının neden daha yaygın kullanılamadığı sorusunu Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldıray Yıldız şöyle değerlendiriyor; “İnsansız hava araçlarının kullanılabilmesi için güvenlik konusunun tam olarak çözülmesi gerekiyor. Güvenlik konusunun gerçek hayatta test edilmesi çok zor olduğu için gelişmiş simülasyon programlarına ihtiyaç var. Var olan simülasyonu çalışmaları sadece İHAların, insanlı araçları gördüğünde çarpmayı engelleyici sistemlerin ne kadar iyi çalıştığını test etmekte kullanılıyor. Oysa burada insanlı araçların da ne yapacağının tahmin edilmesi gerekiyor. Var olan teknolojilerde şu anda bu mümkün değil.”

NASA’dan Bilkent Üniversitesi’ne gelen Yıldız orada başlattıkları bir çalışmayı İHA Simülatörlerine adapte etmek üzere bir proje başlattıklarını belirtti. TÜBİTAK’tan destek alan proje insan davranışlarını da hesaba katabiliyor. Bu özellik sayesinde insanlı ve insansız hava araçlarının beraber hareket ettiği senaryolar daha gerçekçi bir şekilde değerlendirilebiliyor. Dünyadaki benzerlerine kıyasla çok daha gelişmiş bir simülasyon programı olacak bu projenin üç yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Bu proje, sadece askeri değil, aynı zamanda sivil İHA’lara da çok daha geniş bir uygulama alanı açılmasına katkı sağlayacak. Örneğin ABD’de hala evlere paket servisinin İHA’lar ile yapılması güvenlik problemleri nedeni ile yasalaşmadı. Güvenliğin çok daha gerçekçi bir şekilde test edilebileceği bir simülasyon ortamı hazırlayacak olan bu proje sayesinde bu ve bunun gibi uygulamaların yasallaşma süreci hızlandırılabilir.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir