Google %100 yenilenebilir enerji şirketi oldu

0

Google, 2017 yılında kullandığı tüm enerjiyi yenilenebilir enerjiyle karşıladığını duyurdu. Şirket, bu hedefine ulaşmak için kısa süre önce rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinde üretilen 3 GW enerjiyi satın aldı. Böylece şirketin bir sene boyunca kullandığı elektrik enerjisi, San Francisco şehrinin bir yıllık elektrik tüketimine denk geldi.

Sera gazlarının azalması ve karbon izinin küçülmesi önemli

Şirketin %100 temiz enerji kullanması, dünyanın her yerindeki ofisleri veya binaları için kullanılan elektriği yenilenebilir enerjiden temin etmesi anlamına geliyor. 

Aslında Google dünyanın her yerinde yenilenebilir enerji kullanmıyor ancak kullandığı enerji miktarı kadar yenilenebilir enerji üretilmesini desteklemek için Yenilenebilir Enerj Sertifikası (RECs) satın alıyor.

Böylece bir ülkedeki ofisleri aslında yenilenebilir enerji kullanmıyor olsa bile o ofisin kullandığı elektriğin yarattığı karbon salınımını karşılayacak kadar yenilenebilir enerji satın sertifikası satın alarak, şirketin çevreye olumsuz etkilerini sıfırlamış oluyor. 

REC sertifikaları aslında tam anlamıyla şirketlerin yenilenebilir enerji kullandığını göstermiyor ancak bu sertifikaların kullanımının yaygınlaşmasıyla dünyanın sera gazlarından etkilenme hızının düşürülmesi hedefleniyor.

Google ise dünyanın en çok enerji tüketen şirketi konumunda bulunuyor. Her yıl en yakın rakibi Amazon’dan iki kat fazla elektrik tüketirken, dünyada üçüncü sırada gelen ABD Savunma Bakanlığı’ndan ise 4 kat fazla elektrik kullanıyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>