Google 100 yeni sürücüsüz otomobil üretecek

1

Google, sürücüsüz otomobil teknolojilerine büyük önem veriyor. Yakın gelecekte dünyadaki bütün otomobillerin sahip olacağı bu teknoloji sayesinde kendine de yeni bir pazar yaratmış olacak Google elindeki sürücüsüz otomobil teknolojilerini büyük otomobil firmalarına satarak Android sisteminde olduğu gibi, tüm otomobillerde var olmayı umut ediyor.

Bu strateji çerçevesinde Google’ın yeni adımı büyük önem taşıyor. Google, şimdi ABD’de test sürüşüne başlayacak 100 yeni otomobil için Fiat Chrysler ile iş birliğine gittiğini açıkladı. Bu işbirliğine göre 100 Fiat Chrysler otomobili fabrikatan Google otonom otomobil teknolojileriyle donanmış olarak çıkacak.

Google’ın daha önceki test araçları, Google’ın piyasadan satın aldığı Lexus modelleri üzerine Google tarafından kurulan sistemlerle üretilmişti. Şimdi ise teknoloji otomobillere doğrudan fabrikada monte edilecek. Bunun için de Google ve Fiar Chrysler mühendisleri bir arada çalışıp teknolojinin araca nasıl adapte edileceğini birlikte çözecekler. Böylece Fiat Chrysler modelleri de otonom sürüş için seri üretime hazır olacak, FC mühendisleri yakın gelecekte bu teknoloji resmen kullanıma girdiğinde, fabrikayı sürücüsüz otomobillerin üretimi için daha kolayca modernize edebilecekler.

Google ve Fiat Chrysler’ın planına göre, yeni sürücüsüz otomobiller, 2016’nın sonunda yollara çıkmaya hazır olacak.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>