Techinside Google News
Techinside Google News

Google % 100 yenilenebilir enerjide zirveye oynuyor

- Advertisement -

2017’de Google’ın hem veri merkezleri hem de ofislerindeki enerji ihtiyacını karşılamak adına % 100 yenilenebilir enerji projesine başlandı.

Konuyla ilgili Google resmi adresi üzerinden Google Teknik Altyapı Kıdemli Başkan Yardımcısı Urs Hölzle tarafından yeni bir yazı yayınlanırken, bugüne kadar yapılan yatırımlar ile birlikte Google adına önemli bir sürecin başlayacağı belirtildi. Hölzle’e göre Google yenilenebilir enerji satın almak için büyük ölçekli, uzun vadeli sözleşmeler yapan ilk şirketlerden birisi.

2010 yılında proje için başlangıç yapan Google, ilk olarak Iowa’daki 114 megavatlık bir rüzgar çiftliği ile anlaşma sağlamıştı. Şu anda 2.600 megavat rüzgar ve güneş enerjisine ulaşma taahhüdü bulunan Google, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji sağlayıcısı olarak da iddialı.

Yenilebilir Enerji İçin Yatırımlar Sürecek

Google’ın geleceğe yönelik planlarını da aktaran Hölzle, küresel olarak her yıl yeterli miktarda rüzgar ve güneş enerjisi satın alınacağını söyledi. Üstelik yenilebilir enerji dönüşümündeki önemli amaçlardan bir tanesi de mevcut sistemlerin daha verimli ve ekonomik çalışması. Bu açıdan Google’ın veri merkezleri üzerinde yapılan çalışmalar ile % 50 daha fazla enerji verimliliği elde edildi.  

Her yıl trilyonlarca Google araması, dakikada 400 saatlik YouTube videosu ve Google’ın ürün ve hizmetlerini güçlendirmek için Google çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Tüm bu süreçte Google gibi dev bir tüketicinin iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve çevreye daha az zarar vermek adına yenilenebilir enerji yoluna gitmesi de oldukça önemseniyor.

Tabloda 2016 Eylül ayında firmalar tarafından ABD, Avrupa ve Meksika bölgesine yapılan satın almaların karşılaştırılması yapılıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:05:09

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir