Techinside Google News
Techinside Google News

Google 2016’da DMCA için nasıl mücadele etti?

Google, telif hakkı sahiplerinin yasal olarak istekte bulunduğu DMCA yayından kaldırma bildirimlerinde artık eski yıllara göre çok daha hızlı bir şekilde yanıt verebiliyor. Yeni paylaşılan rapora göre Google 2016 yılında da 900 milyon korsan bağlantıyı sisteminden kaldırarak erişimi kesti. Bu rakamın en dikkat çekici yanı ise 2015 yılına bakıldığında anlaşılıyor. 2015 yılına kıyasla yüzde 100’lik bir artış yaşayan Google, 2016 yılında link kaldırma noktasında iki kat daha fazla çalışmış durumda. 2016’da Google’dan korsan içeriğe işaret ettiği iddia edilen bir milyardan fazla bağlantı kaldırmasını istedi. Bu taleplerin hızlı bir şekilde değerlendirildiği Google cephesinde ise taleplerin 900 milyonuna yanıt verildi.

Google 2016 Şeffaflık Raporu Yayınlandı

Google 2016 yılına dair operasyonları hakkında elde edilen bu bilgilerin kaynağı Google 2016 Şeffaflık Raporu. Her yıl yayınlanan raporlar ile birlikte ülkelere ve Google faaliyetlerine yönelik bilgi alınması mümkün olurken, 2016 yılında rekor seviyelere çıkılması dikkatlerden kaçmadı.

- Advertisement -

Google’a gelen taleplerin 900 milyonunun karşılanması yüzde 89,8 oranında bir karşılık verildiğini gösteriyor. Yıl boyunca kaldırılan toplam bağlantı sayısı üzerinden yapılan haftalık hesaplamada ise haftalık 20 milyon bağlantı üzerinde işlem yapıldığı görülüyor. Sadece bu rakam dahi, Google’ın çok büyük bir iş kaybını bağlantı kaldırma konusunda yaşadığını gösteriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir