Google, 24 Ocak’ta klasik Google+ ara yüzünü terk ederek yenilenecek

0

Google+ için yeni bir sisteme geçiş yapacak Google, 24 Ocak tarihi itibari ile klasik kullanıcı ara yüzün devre dışı bırakılacağını açıkladı.

Google tarafından 2015 yılında yapılan Topluluklar ve Koleksiyonlar lansmanıyla ile birlikte yeni bir döneme girileceği açık bir şekilde belirtilirken, 2015 yılından beri yapılan geliştirmeler sonrasında Google+ için beklenen açıklama geldi. Kullanıma sunulduğu ilk günden itibaren Google için hiçbir zaman istenen düzeyde olmayan ve kullanıcıların ilgi göstermediği Google+ yenilik ile birlikte farklı bir tasarım ve kullanım sunacak.

Şu Anda İki Sistem Kullanılıyor!

Ara yüzler üzerinden yapılan değişikliklerde şu anda iki sistemin de kullanılmasına izin veriliyor

Google+ girişi sonrasında sol alt köşede yer alan link sayesinde geri dönmek mümkün. Fakat geri dönüş sonrasında Google uyarısı ekranda beliriyor ve yakında yapılacak değişiklik hakkında bilgiler veriliyor.

Google+ Değişikliği Resmen Açıklandı

Google+ ürün yöneticisi Danielle Buckley tarafından yazılan bir blog yazısında detaylar paylaşılmış durumda. Buckley yaptığı açıklamada yeni Google+ servisinin çok daha kullanıcı odaklı olduğunu söylerken, yeni servis sayesinde kişilerin ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılayabileceği vurgulandı.

Yenilenen Google+ tasarımın yanı sıra pek çok farklı özelliğin de kullanıcılara sunulmasını sağlayacak. Bu bakımdan yeni sistem hakkında yapılan haberlerin büyük bir bölümünde kullanıcıların kafalarında bazı soru işaretleri oluşturulmuş durumda. Peki, yeni sistemde neler olacak, neler değişecek?

Özellikle kafası karışan ve değişim için detaylı bilgi almak isteyenlere yönelik bazı detaylara değinelim. 2015 ile başlatılan bu macerada aslında Google+ için sosyal medyadan ziyade içeriğin ve fotoğrafların ön plana çıkarıldığı bir web sitesine dönüş.

Yeni sistemde kullanıcılara daha fazla yorum denetleme yetkisi veriliyor. Kişiler yorumlar arasından beğenmediklerini ya da uygun bulmadıklarını gizleyebileceği gibi artık daha iyi ve güzel yorumları üst bölümlerde tutabilecek. Üstelik bu özelliğin default olarak geleceği ve kişilerin yorum kontrolleri ile düşük kaliteli yorumları görebileceği belirtiliyor.

Diğer bir güncelleme fotoğraflar için yapılacak. Fotoğraflar için yapılabilecek zoom gibi farklı işlevler etkin bir şekilde kullanılacak. Fotoğraf görüntülenmesi sırasında daha az beyaz alanın görülmesi sağlanarak, fotoğrafın ekranda daha büyük bir alanda görüntülenmesi sağlanacak.

Ve en önemli özellik Google+ etkinlik olacak. Kişilerin farklı paylaşımlar yapabileceği yenilenen sistemin en çok dikkat çeken özelliği etkinlikler. 24 Ocak itibari ile kullanıcılar, etkinlik oluşturup etkinliklere de katılabilecek.

Yeni ara yüzden ve özelliklerden görüntüler ise şöyle;

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi fotoğraflar için kullanıcıların düşük kalitedeki yorumları göster gibi seçeneklerin olduğu özel bir ayar bölümüne erişimi olacak.

Aynı zamanda sistemin otomatik bir şekilde bu yorumları gizleme özelliği olduğu için kişiler Google sayesinde bu yorumlardan kurtulacak ve engellenen yorumlar istenilen zamanda görülecek.

Google’ın can alıcı özelliklerinde birisi olacak zoom, fotoğrafların ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine göre optimize edilmesi sayesinde çok daha etkin kullanılacak. Yukarıda yer alan fotoğrafta da görüldüğü gibi çok uzaktaki nesnelere dahi odaklanabilmek mümkün olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>