Google açık görseller uzantısını duyurdu

0

Google açık görseller

Google açık görseller uzantısı ile kültürel çeşitliliği tanımlamaya yönelik yeni bir adım attı. Google, kültürel çeşitliliği desteklemek için kullanıcıları veri kümesine katılmayı davet ediyor.

Google açık görseller nasıl çalışıyor?

Google Open Images’in (açık görseller) veri kümesinin yeni bir uzantısını duyurdu. Küresel çeşitliliği temsil eden resimler ve açıklamalar için  isteyen kullanıcılar, veri kümesini genişletmek amacıyla destek olabiliyor. Google’ın eklediği ilk sette, Crowdsource uygulamasını kullanan kişilerin eklediği 478 binden fazla görüntü yer alıyor.

Çoğunlukla Hindistan, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’dan geldiği belirtilen görüntüler, geliştiriciler tarafından kullanılacak. Ev eşyaları, bitkiler, hayvanlar, yiyecekler ve çeşitli mesleklerdeki insanlara odaklanılan görüntüler, geliştiricilere farklı kültürlere yönelik fikir verecek ve makine öğrenimi odaklı projelerin geliştirilmesini kolaylaştıracak. Fotoğraflanan insan yüzleri ise gizliliği korumak için bulanık bir şekilde yer alıyor.

Google, kültürel çeşitliliği daha iyi temsil edebilmek için Open Images Extended veri kümesinin genişletilmesi gerektiğini belirtiliyor. Android kullanıcıları Google Play’de yer alan Crowdsource uygulamasını indirerek, çektiği fotoğrafları açık görüntü veri kümesine ekleyebilir. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>