Adwords hakkında bilmeniz gerekenler

0

Google reklamcılığı denildiği zaman internet üzerinden reklam yapmak isteyen şirketlerin aklına hemen arama motoru geliyor. Bunun sebebi aslında tepki çekebilir ama bu işi amatörce yapan ajanslardan kaynaklanıyor. Bilinçsiz bir şekilde buldukları her numarayı arayıp, telefonda “sizi yukarı çıkaracağız bize para verin” diyen ajanslar… Ne çekiyoruz sizden bir bilseniz!

Şunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Google Adwords dediğimiz reklamcılık dünyası “sizi yukarı çıkaracağız” denilebilecek kadar basit bir dünya değil. Üstelik bu dünyanın içinde birtek arama motoru reklamcılığı da bulunmuyor. Video reklamlardan banner reklamlara kadar bir çok farklı fonksiyonu Adwords hizmeti dahilinde kullanabiliyorsunuz. Telefonda arayan ajanslar size bunları anlatıyor mu? Zannetmiyorum.

Google iyi kullanırsanız size tahmin edemeyeceğiniz kazançlar sağlar

Verdiğim online pazarlama eğitimlerinde hep aynı noktayı vurguladım; “Google iyi kullanırsanız size tahmin edemeyeceğiniz kazançlar sağlar, kötü kullanırsanız paranızı havaya atmış olursunuz.” Ne demek istediğime gelelim;

Telefonla 100 liralık hizmet satmaya çalışan kişiler pek çok profesyonel ajansın baş düşmanı oldu . Müşterilerin bilgisizliğini kullanarak 3 kuruş paraya dünyaları veriyormuş gibi konuşmalar, müşteri zihninde oluşturulan büyük beklentiler derken bir süre sonra müşteri Adwords hizmetinden soğuyor ve online reklamcılığa inancı kalmıyor. Çünkü bu tip telefonla satış hizmetlerinin çoğu hüsran ile sonuçlanıyor.

Müşteri nerede hata yapıyor bu çok açık. Öncelikle hizmetin kalitesini ölçebilecek kapasitede olması gerekiyor. Çünkü ne kadar süre hangi anahtar kelime ile yukarıda kaldınız? O anahtar kelime markanızı gerçekten tanımlayan bir kelime mi? Adwords hizmeti sonucunda aldığınız trafiğin değeri nedir? Verdiğiniz bütçede tıklama başına maliyetiniz ne oldu? Firma sizin web sayfanız için bir öneride bulundu mu?

Tüm online reklamcılık faaliyetleri sizin web sayfanız ile birebir bağlantılıdır.

Bu soruların hepsi aldığınız hizmetin kalitesini belirler. Şuna özellikle vurgu yapmak istiyorum, Adwords hizmeti vereceğiz diyerek web sayfanız ile ilgili hiç yorum yapmayan firmalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Neden? Çünkü tüm online reklamcılık faaliyetleri sizin web sayfanız ile birebir bağlantılıdır. Web sayfanızın kalitesi, bu faaliyetler için ödeyeceğiniz bütçelere direk müdahale eder. Ufak bir örnek vereyim;

Bir otel sayfasına sahipsiniz. Tesisinizin web sayfası içerik olarak oldukça kötü durumda. Bir ajans sizi arıyor, “şu kadar paraya size Adwords hizmeti vereceğim” diyor. Bakıyorsunuz, rakipleriniz sizden üst sırada veya bakiyeniz çabuk tükeniyor. Çünkü en yakın rakibinizin web sayfası daha uygun olduğu için kalite puanları daha yüksek oluyor. Bu da tıklama başına maliyetlere direk etki ediyor. 10 liraya siz 10 tıklama alırken, belki rakibiniz 30 tıklama alıyor. Ama çoğu ajans bunların bilgisini müşterilere vermiyor. Hatta diğer Adwords fonksiyonlarından bahsetme gereği bile duymuyorlar.

Youtube gibi video sitelerinde çıkan reklamların büyük bir bölümünün Adwords ile yayınlandığını biliyor musunuz? Güncel gazete sayfalarındaki bir çok bannerın yine Adwords tarafından geldiğini? Siz hala Google Reklamcılığı denilince arama motorunda yukarıda çıkmayı düşünenlerden misiniz? Remarketing gibi konulara hiç girmeyeyim o halde… Malesef siz paranızı havaya atıyorsunuz ve birileri kapıyor bunu.

Ayrıca Google geçtiğimiz sene başarılı ajansları ayırt edebilmeniz için Partner fonksiyonunu devreye soktu. Bir çok zorlu aşamayı başarı ile geçen ajanslara Partner statüsü vererek bir anlamda Google tarafından güvenilir ajans izlenimi vermeye başladı. Bunu da direk Google Partner sayfasından sizi arayan veya çalışacağınız ajansın ismini veya diğer detaylarını yazarak görüntüleyebiliyorsunuz. Şu yanlış anlaşılmasın, Partner olmayan ajanslar ile asla çalışmayın demiyorum ancak web siteniz ile ilgili hiçbir araştırma yapmayan sadece para odaklı ajansları mutlaka elemelisiniz.

Berkun Meral

2008 yılında Google teknolojilerine olan merakım sayesinde dijital pazarlama konularında kendimi geliştirmeye başladım. Tabi o zamanlar Google Ads diye bir şey pek yoktu :)

2012 yılında ajans olarak Google Partner ünvanını aldım, o günden bu yana hemen hemen tüm dijital pazarlama çözümü sunan firmalar ile çalışıyorum.

Ekibim ile birlikte yarattığımız dijital pazarlama başarılarımız Google’da başarı hikayesi olarak yayınlandı, elbette bize yetmedi, yeni başarılar yolda :)

Bilginin paylaştıkça güzel olduğu konusunda hemfikirim, bu sebepten dijital pazarlama teknolojileri ve dijital dünyadaki tecrübelerim hakkında köşe yazılarımla bildiklerimi anlatıyorum.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>