Google AdWords kullanıcılarına müjde!

4

İyi bir ajansla anlaşması olmayan blog yazarlarının ve web sitesi sahiplerinin en büyük gelir kapısı genelde Google reklamlarıdır. Siz onu bir de Google’a sorun. Milyonlarca kullanıcının bulunduğu Google AdWords reklam ağı, geçtiğimiz yıl toplam 74 milyar dolar kazanan Google’ın da ana gelir kaynağını oluşturuyor. Şirket en fazla parayı Arama sonuçları, Gmail ve YouTube gibi ücretsiz servislerinde görüntülediği reklamlardan kazanıyor.  Hal böyle olunca, AdWords üzerinde yapılacak en ufak bir değişiklik Google’ın bilanço rakamlarını doğrudan etkileme potansiyeline sahip.

Google, biraz da bu yüzden, Materyal Tasarım adını verdiği ve “düz tasarım” (flat design) yaklaşımını benimseyen arayüz güncellemesini AdWords tarafında bugüne kadar bekletti. Hatta şirketin bu dev reklam servisi son sekiz yılda hiçbir tasarım değişikliği görmedi. Dolayısıyla Google’ın AdWords’ü Materyal Tasarım’a taşıması büyük önem arzediyor. Öyle ki Google geçişin pürüzsüz gerçekleşebilmesi adına dönüşüm için kendine bir yıl süre tanıyor: Bir grup kullanıcıyla bugün itibarıyla başlayan Materyal Tasarım geçişinin dünya üzerindeki tüm AdWords kullanıcılarına yayılması 2017’yi bulacak.

İnternet dünyası, Google AdWords’ten hızlı değişti

Kabul etmeliyiz ki internet sekiz yıl önceki internet değil. Henüz 2010 yılında gerçekleştirilen reklam kampanyaları ve irili ufaklı şirketlerin pazarlama stratejileri ile bugünkü çalışmaların alakası yok. Dolayısıyla AdWords için altyapı ve işlev olarak da köklü bir değişim kaçınılmazdı. Materyal Tasarım bunun için mükemmel bir bahane olacak.

Servisin 15 yıl önce sadece 350 müşteriyle hayata geçtiğini belirten Google kullanıcı deneyimi şefi Greg Rosenberg, pazarlama dünyasındaki dinamiklere bağlı olarak en son sekiz yıl önce güncelleme yapıldığını söylerken; “Fakat bu tasarım, aramaların masaüstü bilgisayarlarda yapıldığı bir dünyaya aitti. Bugün reklam dünyasındaki en büyük dönüşüme, mobile geçişe, tanıklık ediyoruz” ifadesini kullandı.

google adwords detay Fast Company bize dönüşümün mobil ile sınırlı kalmadığını, çok daha zengin içeriklerin barındırıldığı devasa bir multimedya dünyasına geçiş yaptığımızı hatırlatıyor. Mobilin ötesinde artık video ve sosyal medya da şirketlerin reklam ve pazarlama stratejilerinde kilit rol oynuyor. Google AdWords’e son güncelleme geldiğinde ise henüz iPad piyasaya sürülmemişti ve akıllı telefon furyası başlamamıştı: Kullanıcıların büyük çoğunluğunun elinde halen kapaklı telefonlar vardı.

AdWords ana sayfasına girdiğinizde, Excel sayfalarına benzer tasarımlarla kampanya sayfanız sizi karşılıyor ve satın aldığınız kelimeleri görüyorsunuz. Ancak bunların hangilerinin hangi kampanyalarda bir arada kullanıldığını ya da hangi platformlarda aktif olduklarını (alt sayfalara girmeden) ayırmak oldukça güç.

Google basit, AdWords hariç

Google tüm hizmetlerinde basitliği ve kullanıcı dostu yapısıyla biliniyor. Siz bunu bir de AdWords kullanıcılarına sorun. Her ay binlerce liralık reklam verenler bile bir aracı olmaksızın pazarlama kampanyalarını AdWords üzerinde başarıyla yürütemiyor. Öyle ki sırf bu amaçla “dijital reklam ajansları” adı altında dev bir sektör doğdu.

Sekiz yılın ardından tasarımda böylesi köklü bir değişiklik yapmak ise büyük bir risk. Zira reklam hizmeti alanlar sadece yerel esnaf ya da e-ticaret siteleri değil; dünyanın en büyük şirketleri ve hatta şirketin ezeli rakipleri bile konu dijital pazarlama olunca “internetin giriş kapısı” konumunda bulunan Google’a yönelmek zorunda kalıyor. Arama devi bu yüzden ince eleyip sık dokumak istiyor.

google adwordsGreg Rosenberg bunun için anketlerin ve standart araştırmaların çok ötesinde çalışmalar yaptıklarını belirtirken, “Kullanıcılarımızın AdWords’ü nasıl kullandıklarını saatlerce onların kendi ofislerinde izledik. Sonra da kendi laboratuvarlarımızda prototip ve test çalışmalarına başladık. Sahip olduğumuz tüm teknolojiyi bu tasarım değişikliği için kullandık” diyor.

Google AdWords yeni tasarımında neler sunacak?

Öncelikle kelimelerin yerini grafikler alacak. Önümüzdeki yıl içinde geri dönüşlere bağlı olarak sık aralıklarla mini güncellemeler alacak olsa da, Google AdWords artık kelime odaklı değil, Overviews adı verilen genel görünüm tablolarına odaklanan bir yapıya dönüşecek. Bu tabloların altında her bir kampanya için performans değerlendirmeleri, yan tarafta ise bu kampanyaların masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlardaki yansımaları görülebilecek.

Herhangi bir kampanyaya tıklayınca karşılaşacağınız detay sayfasında yine grafik odaklı genel görünüm korunacak. Google içeriğin ön planda olacağı, kullanıcılara her bir sayfayı infografik kıvamında sergileyeceği bir tasarıma hazırlanıyor. Artık kelimeler arasında kaybolmak yerine, ihtiyaç duyduğunuz veri sayfayı açtığınız anda adeta size doğru hücum edecek.

Düzenli olarak para ödeyen bir milyonun üzerinde müşteriyi memnun etmek hiç kolay değil. Ancak Google bunu başarmak zorunda. Bakalım şirketin AdWords Materyal Tasarım güncellemesi müşterilerden nasıl geri dönüş alacak…

Yorumlar

  1. Avatar

    hocam süper bir yazı olmuş şans eseri sayfayı açtım :) ama iyi ki açmışım

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>