Google ve Amazon savaşı YouTube’a da sıçradı

1

Google ve Amazon arasında devam eden soğuk savaş, YouTube üzerinden devam ediyor. Amazon Echo’nun önünü kesmek için akıllı ev asistanı Home’u piyasaya süren Google, şimdi de Amazon’un popüler donanım cihazlarının sağlıklı çalışmasını engelleyecek önlemler alıyor.

Filler kavga ediyor 

Amazon’un mağazalarında Google ürünlerinin satışını engellediğini dile getiren Google, karşı hamle olarak da Amazon ürünlerinde YouTube uygulamalarının çalışmasını engelledi.

Amazon’un Google Cast ve Google Home ürünlerinin satışının engellenmesi ve Amazon Prime Video servisinin Google Cast üzerinde çalışmasını engelleyen Amazon da artık kendi video ve eğlence donanımlarında YouTube uygulamasını çalıştıramayacak. Böylece çok popüler donanımlar olan Echo Show and Fire TV kullanıcıları artık YouTube videolarını izleyemeyecekler.

Amazon geçtiğimiz ay da Google’ın akıllı ev ürünlerinden Nest’in satışını durdurmuştu. Google’ın yeni hamlesine karşı Amazon’un yine bir Google servisini veya ürününü engellemesi ise sürpriz olmayacak.

Yorumlar

  1. Bu savaşın kazananı Google olur diye düşünüyorum zira bu alanda Google çok da alternatifi olmadığı için daha vazgeçilmesi daha zor diye düşünüyorum. Prime Video yerine Netflix, Fire TV yerine Google Cast, Alexa yerine Google’ın ev asistanı tercih edilebilir fakat Youtube yerine Amazon’un tam olarak rakip olamayacak olsa bile koyabileceği ne var ki? Oyun yayınlarını büyük oranda youtube’un elinden alan Twitch var ama bundan daha fazlası da değil. Şüphesiz Amazon çok daha rekabetçi fakat bu savaşta kartlarının daha güçsüz olması pes edişini getirebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>