Google ve Apple yapay zeka satın almak için yarışıyor

0

Yapay zeka rekabeti hızla sertleşiyor. Yapay zeka uzmanlarını üniversitedeki görevlerinden çıkartıp bünyelerine katmak için kesenin ağzını açıp yarışan şirketler şimdi de yapay zeka start-up’larını satın almak için birbiriyle yarışıyor.

Beş kat artış

Yapay zeka konusunda faaliyet gösteren şirketlerin satın almalarında 2013’ten bu güne kadarki sayılar incelendiğinde rakamın beşe katlandığı göze çarpıyor.

2013 yılında sadece 22 yapay zeka şirketinin dev şirketler tarafından satın alındığı gözlenirken, 2017’de bu rakam 115 olarak gerçekleşti. diğer bir deyişle, yapay zeka konusunda deneyimi bulunan uzmanlar bir araya gelip start-up kurduklarında bu şirketi dev fiyatlarla Amazon, Microsoft, Apple, Alibaba veya Google gibi dev şirketlere satmaları neredeyse kesin görünüyor.

Satın almalar konusunda şimdilik önderlik 14 şirket ile Google’da bulunuyor ki Google aynı zamanda yapay zekanın merkezlerinden biri kabul edilen İngiltere’de kurulu DeepMind’ı da 500 milyon dolar karşılığında kendi bünyesine katarak bu konuda rakiplerine karşı avantajlı konumda bulunuyor.

Yarışta ikinci sırayı ise Apple alıyor. Apple 2013’ten bu yana 13 yapay zeka şirketini satın almış bulunuyor. Apple’ın satın almalar konusunda medyaya bilgi vermeyi sevmeyen bir şirket olduğu da biliniyor. Dolayısıyla bu satın almalar için ne kadar para ödediği şimdilik bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>