Google, Apple’a o uygulama için kaç milyar dolar ödeyecek?

0

Google ve Apple ezeli rakipler olabilirler ancak birbirlerinin ürünlerini kullanmaya da muhtaçlar. Apple, iPhone ve iPad’lerde arama motoru olarak Google’ın arama motorunu kullanıyor ve cihaz sahiplerine bu arama motorunu standart olarak sunuyor.

Benzer şekilde Google da rakipleri karşısında güçlü kalabilmek için daha fazla sayıda insana ulaşmak zorunda ve bu nedenle Apple’ın dev iPhone/iPad kullanıcı tabanını kullanarak Yahoo’nun veya Microsoft’un önünde kalmayı başarabiliyor.

Google ve Apple arasındaki ortaklığın maddi boyutu nedir?

İki şirket bu konuda bir açıklama yapmıyor ama araştırma şirketi Bernstein’in Apple ve Google finansal raporları üzerinde yaptığı çalışmaya göre Apple’ın yıllık kazancının %3’ü Google’ın ödediği ücret oluşturuyor. Yine Google’ın iOS cihazlarına girmek için ödediği ücret Apple’ın yıllık karının %25’ine denk geliyor. Bu da Google’ı Apple’ın en önemli müşterilerinden biri yapıyor.

Bernstein’in analizine göre, Google’ın iOS cihazlarına girmek için Apple’a bu yıl ödediği rakam 3 milyar dolar civarında. Bu rakamın yıldan yıla arttığı da anlaşılıyor. Apple ve Google daha önce bir dava nedeniyle mahkeme sundukları belgelerde bu alışverişin miktarını açıklamak zorunda kalmışlardı.

2014 yılındaki davada ortaya çıkan bu belge Google’ın o yıl Apple’a 1 milyar dolar ödediğini ispatlamıştı. Ancak aynı belgede bu 1 milyar doların Google’ın iOS cihazlarından gelen müşterilerden kazandığı paranın komisyonu olduğu da vurgulanmıştı ki, bu da %34 oranına denk geliyordu. Bir diğer deyişle, Google her yıl iOS kullanıcılarından kazandığı paranın üçte birini Apple’a komisyon olarak geri ödüyor. Bu durumda analistlerin beklentilerine göre, Google 2017 için Apple’a 3 milyar dolar ödeme yapacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>