Techinside Google News
Techinside Google News

Google, arama deneyimine yapay zeka katıyor!

Google, özelliğin geçen yıl ABD'de test edilmesinin ardından, yapay zeka (AI) tarafından yazılan arama yanıtlarını İngiltere'de denemeye başladı.

Başlangıçta Birleşik Krallık’ta oturum açmış kullanıcıların yalnızca küçük bir kısmı, bazı arama sonuçlarının üst kısmında yapay zeka tarafından oluşturulan bir “genel bakış” görecek. Google en popüler arama motoru olmasına rağmen Microsoft’un rakip ürünü Bing, Copilot AI’i zaten entegre ediyor.

Ancak bazı yayıncılar yapay zeka yanıtlarının sitelerine yapılan ziyaretleri azaltabileceğinden endişe ediyor.

- Advertisement -

Daha uzun chatbot tarzı yanıtların, kullanıcıların web sitelerini ziyaret etmek zorunda kalmadan merakını gidereceğinden, yapay zeka yanıtlarının da daha az bağlantı ve reklam içereceğinden korkuyorlar.

Google’ın bu özelliğe verdiği adla “Arama Üretken Deneyimi” ABD’de neredeyse bir yıldır mevcut, ancak yalnızca Google Labs aracılığıyla kaydolan kullanıcılara sunuluyor.

Birleşik Krallık deneyinin, oturum açmış kullanıcılar arasından seçilen Birleşik Krallık arama trafiğinin “küçük bir bölümünü” kapsayacağını söylendi.

Financial Times’ın ön sayfa raporunda, firmanın gelecekte bazı premium yapay zeka arama özellikleri için abonelik sunmayı düşündüğünü ileri sürüldü.

Google, “reklamsız bir arama deneyimi üzerinde çalıştığını veya düşünmeyi düşündüğünü” reddetti.

Google’ın arama alanındaki üretken yapay zeka çabalarının desteklenmesine yardımcı olan Hema Budaraju, BBC’ye yeni arama sonuçlarında bağlantı ve reklamların gösterilmeye devam edeceğini söyledi.

İçerik oluşturuculara trafik göndermeye devam etmenin bir “öncelik” olduğunu söyledi ve yapay zeka destekli arama sonuçlarının “aslında daha geniş bir kaynak yelpazesine daha fazla bağlantı gösterdiğini” iddia etti.

Şu ana kadar kullanıcıların artan sayıda kaynağa tıkladığını da sözlerine ekledi.

Duvara yazı yazma

Yapay zeka tarafından oluşturulan “genel bakış” yalnızca mevcut denemelerin yararlı olduğunu öne sürdüğü belirli sorgulara yanıt olarak gösterilecek.

Bayan Budaraju, “boyalı duvarlardaki izlerin nasıl çıkarılacağı” araştırmasının insanların yararlı bulduğu bir örnek olduğunu söyledi.

Ancak Google, yapay zeka sistemlerine özgü bir risk olan; bazen zararlı, rahatsız edici, ırksal veya cinsiyetçi önyargılar içeren veya gerçeklere aykırı içerikler üretebilmesi riskinin farkında.

Google News'

Bayan Budaraju, teknoloji devinin “bilgi kalitesini” korumak istediğini ve “bunu sorumlu bir şekilde yapmak için çok fazla özen ve dikkat göstereceğini” söyledi.

Sonuç olarak Google’ın yanıtları daha az akıcı, daha kısıtlı hale getirmeyi ve bunun yerine doğruluğa odaklanmayı seçtiğini söyledi.

Örneğin, özellikle yeterli düzeyde yüksek kaliteli bilgi kaynağının bulunmadığı durumlarda, tüm sorgulara yapay zeka yanıtları üretilemiyor.

Kullanıcılar sonuçlarla ilgili sorunlarla karşılaşırlarsa geri bildirim gönderebilirler ve Google bunun bir deneme olduğu konusunda net.

Google, ABD’li kullanıcıların şu ana kadar olumlu yanıt verdiğini ancak denemenin başarılı olması ve yapay zeka tarafından oluşturulan arama yanıtlarının sonunda milyarlarca insan tarafından kullanılması durumunda bunun daha fazla zorluk yaratabileceğini söylüyor.

Örneğin araştırmacılar, büyük yapay zeka sistemlerine güç sağlayan bilgisayarları çalıştırmak için büyük miktarda elektriğin gerekli olduğuna dikkat çekti .

Bu, çevresel bir bedelle gelen enerji kullanımı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir