Google arama motoru artık doğrudan çeviri yapıyor

1

Google, bugünden itibaren, yabancı kelimelerin aratılması halinde arama sonuçlarında kelimenin çevirisini de göstermeye başladı.

Daha önce Google’ın translate servisi üzerinden yapılan veya yabancı kelimenin yanına eklenen “çevirisi, tercümesi” gibi ekler sayesinde arama sonuçları üzerinde gösterilen tercümeler artık standart şekilde arama sonuçlarında yer almaya başladı.

Google bu çeviri sonucunu sadece aranan kelime, kullanıcının tercih ettiği ana dil seçiminden farklı ise gösterecek. Ancak bu özellik sadece basit ifadelerde çalışıyor, uzun cümlelerde devreye girmiyor. Birkaç kelimeden uzun cümlelerin çevirisi için kullanıcıların Google Translate servisine erişmesi gerekecek.

gracias   Google da Ara

Ayrıca kullanıcılar arama sonuçları üzerinde çıkan kutulardan arattıkları kelimenin başka dillere nasıl tercüme edildiğini de kutuların üzerindeki dil seçimleri sayesinde kolayca görebilecek. Bu işlem ise Google’a kullanıcının hangi yabancı dillerle ilgilendiği konusunda bilgi verecek ve Google’ın ilgili dil ve ülke hakkında kullanıcının karşısına yeni reklamlar çıkarması için önemli bir bilgi olacak. Örneğin İspanyolca ile ilgilendiği tespit edilen kullanıcıya, İspanya, Meksika, Latin Amerika için tatil, uçak bileti, otel rezervasyon teklifleri gösterilebilecek, İspanyol mutfağı hakkında yayın yapan yemek sitelerinin reklamları ulaştırılacak. Kısacası, Google bize reklam göstermek için bu fırsatı da değerlendirecek.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>