Techinside Google News
Techinside Google News

Google artık bildiğiniz Google değil…

Bir internet şirketinden bir teknoloji şirketine doğru evrilen Google, gerçekleştirdiği dönüşüme yeni bir isim verdi: Alphabet!
- Advertisement -

Google_HQTakvimlerin bundan 16 yıl öncesini gösterdiği bir Eylül ayında resmen faaliyete başlayan Google için bu süre boyunca milyonlarca haber hazırlandı. Google halka arz edildi, Google’ın piyasa değeri geleneksel şirketleri geçti, Google’ın Doodle’ları ünlü ismi hatırlattı, Google Glass diye bir şey çıktı, Google otomobil üretiyor, Google balonla dünyaya internet erişimi sağlayacak, Google yapay zeka geliştiriyor, Google’ın kurucuları asteroid madenciliğine yatırım yaptı… Google, Google ve Google… Hatta arama konusunda durum öyle bir hale gelmişti ki, bir zamanlar fotokopi için kullanılan “Xeroxlamak” tanımı, internet için “Googlelamak” olarak kullanılmaya başlanmıştı.

Elbette tüm bunları tek bir marka üzerinden yönetmek işleri karıştırmıyor değildi. Belki bu karışıklığın önüne geçmek, belki de şirketin yalnızca arama motoru olmanın ötesinde bir teknoloji şirketi haline dönüştüğünü göstermek için Google yeni bir isim altında kendini yeniden yapılandırdı: Alphabet

G is for Google

Şirketin kurucularından Larry Page imzasıyla yapılan bir açıklama, G harfinin Google’ı temsil ettiğini bizlere aktarıyor. Alphabet’in internet sitesi için abc.xyz adresi açılırken sayfada şimdilik Page’in mektubu ve yatırımcılar için bir link dışında herhangi bir şey bulunmuyor. Alhabet’in CEO’luğunu Larry Page üstlenirken Sergey Brin’in de Başkan sıfatı taşıyacağı ifade edilmiş. Artık bir alt marka haline gelen Google’ın CEO’su olarak ise daha önce Chrome ve Android’de önemli işlere imza atan Sundar Puchai seçilmiş. Zaten Page de Puchai için mektubunda Google Photos ve Google Now için harika işlere imza attı diyerek yeni CEO’yu övmeyi ihmal etmemiş.

G harfi Google ise A’nın Android, C’nin ise Chrome olacağını tahmin etmek çok güç değil. Kısa süre içinde alfabedeki her bir harfi temsil eden alt şirket ve markaların listelendiğini de görebiliriz.

Google’daki bu önemli isim değişikliği, marka ismi bu denli akıllara yer etmiş bir şirket için zor bir süreç. Resmi yazışmalar ve borsadaki ismi dışında (artık Alphabet Inc. olarak anılacak) Alphabet ismini kişi ve kurumların hemen benimseyeceği şüpheli. Zaten resmi açıklamada NASDAQ’da hisseleri işlem gören şirketin sahip olduğu GOOGL ve GOOG korunmaya devam edeceği belirtilmiş, en azından şimdilik.

Son olarak aklınıza takıldığını düşündüğümüz bir soruyu da yanıtlayalım. Alphabet için abc.xyz internet adresini tercih eden Google, alphabet.com’un sahibi değil. Bu adres, 8 Mart 1995’ten bu yana BMW’ye ait…

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir