Google arttırılmış gerçeklik gözlüğü mü yapıyor?

0

Google’ın sanal gerçeklik-arttırılmış gerçeklik konusundaki çalışmaları günlerdir piyasayı meşgul ediyor. Hafta sonunda Google’dan sızan bilgilere dayandırılan haberlerde internet devinin Oculus Rift’e rakip olacak bir sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığı duyulurken, bir diğer kaynak ise Google’ın bu çalışmalarını sonlandırdığını ve Andorid N platformu üzerine kurulacak, geniş katılımlı Daydream VR sistemini geliştirmeye odaklandığını vurguluyordu.

Bu sabah ise teknoloji dünyasındaki tartışmalar, Google’ın gizli bir arttırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışıyor olduğu haberine odaklandı. Yine firma içinden sızan bilgilere dayandırılan haberler, internet devinin Microsoft’un Hololens’ine rakip bir gözlük teknolojisi üzerinde çalıştığını, bu gözlüğün bilgisayara veya telefonlara bağlı olmadan, kendi işlemcisine sahip olarak işlem yapabileceğinin altını çiziyor.

Şimdilik bu haberler hakkında Google’dan gelen bir açıklama yok ancak tüm büyük teknoloji şirketlerinin VR/AR konusunda önemli adımlar atarken ve kendi donanımlarını geliştirirken, Glass gibi bir ürünü yıllar öncesinden tasarlamış, elinde çok önemli teknolojik birikim ve deneyim olan Google’ın bu alandan uzak duruyor olması kimseye inandırıcı gelmiyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>