Google, askeri proje etiği oluşturacak

0

Google’ın Pentagon ile imzaladığı ve yapay zekalı silahlar geliştirmeyi amaçlayan yeni projesi Project Maven, Google çalışanları arasında büyük rahatsızlık yaratmış ve bazı çalışanlar bu projede yer almak istemedikleri için şirketten istifa ederek Google içindeki krizin boyutlarını ortaya koymuştu.

Çalışanlar endişeli

Çalışanların istifa nedenleri arasında, masum insanları öldürebilecek bir yapay zeka yaratmak istememeleri de yer alırken bazı çalışanların ise kişisel güvenlik endişeleri ile projeden çekilmek istedikleri biliniyor zira bu projede yer alacak çalışanların uluslararası istihbarat ve terör örgütleri için hedef konumuna geleceği ve ömürleri boyunca özel hayatlarında da ağır güvenlik şartları altında, öldürülme/kaçırılma korkusu ile yaşamak zorunda olacakları tahmin ediliyor.

Bu silahları geliştirecek olan Google çalışanlarının projenin detaylarını çalmak isteyecek rakip istihbarat örgütlerinin bir numaralı hedefi haline geleceği biliniyor.

Google şimdi şirket içinde ortaya çıkan bu gerginlik nedeniyle, bundan sonra dahil olacakları askeri projelerde uygulanacak etik kuralları oluşturmaya ve tüm çalışmalarını bu etik üzerinden yürütmeye karar verdi.

Kuralların hangi şartları kapsayacağı şimdilik net değil ancak etik kurallar listesinin şirket içindeki yoğun tartışmalarına ardından ortak bir katılım ile oluşturulacağı düşünülüyor. Söz konusu etik kuralların ayrıca dünya çapında yapay zekalı silah çalışmaları için de bir temel etik olarak kabul edilebileceği tahmin ediliyor. Bakalım, ortaya ne çıkacak?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>