Google Avustralya’da engel uyguluyor mu?

0

Google Avustralya

Google Avustralya’da yerel haberleri engellemekle suçlanıyor. Yapılan testlerde, Google’ın yerel haber üreticilerini zor durumda bıraktığı tespit edildi.

Google Avustralya’da kısıtlama uyguluyor iddiası

İzlediği stratejide rekabeti önleyici iddialarla sürekli olarak gündeme gelen Google, bu kez Avustralya’da yeni iddiaların hedefinde yer alıyor. Yapılan testler, Google’ın bu yönde bir strateji izlediğini destekliyor.

Özellikle de Avustralya hükümeti, ülkedeki yerel yayıncıların zor durumda kalması nedeniyle, Google ve Facebook gibi dev şirketlerin yerel haberler karşılığında ödeme yapmalarını talep ediyor. Ancak platformlar, bunu desteklemenin aksine tam karşıt bir strateji izliyor gibi görünüyor. Yerel haber platformları Google’ın kendilerine yer vermediği yönünde şikayetçi olurken, Google da bu durumu kabul eden bir açıklama yaptı.

Avustralya hükümeti ise Google’ın izlediği bu stratejiye karşılık olarak, yerel haberlere yer vermek için Google’ın ilgili haber yayıncılarına ödeme yapmasını istiyor. Üstelik bunun, yeni yasa ile zorunlu hale getirilmesi de hedefleniyor. Ancak dijitalde her bilginin çok hızlı bir şekilde yayıldığını göz önüne aldığımızda, Google ile Avustralyalı yayıncılar arasında nasıl bir işbirliği yapılabileceği merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>