Google çalışanlarını kim neden tehdit ediyor?

0

Google’a karşı girişilen saldırılar geçtiğimiz hafta Google’ın Silikon Vadisi’nde çalışanlarnı taşıyan beyaz otobüslerine yapılan taşlı saldırılarla yeniden gündeme taşındı. Şimdi ise bazı Google çalışanları pek çok platformda kendilerine karşı girişilen dijital saldırılardan şikayetlerini yüksek sesle dile getirmeye başladılar. 

Beyaz erkek egemenliği tehdit altında

Google, 2017 içinde teknoloji sektöründe erkeklerin daha avantajlı olduğunu dile getiren bir mühendisi anında işte çıkarmış ve bu olay şirket içindeki “eşitlik” ya da “çeşitlilik” tartışmalarının had safaya ulaştığını göstermişti. 

Şirketin farklı ırklar ve kültürlerden oluşan bir ekiple çalışabilmesini ve çalışan seçerken cinsiyet ya da ırk ayrımı yapmamasını isteyen bazı avukatlar, Google içindeki çalışanların sözlü saldırılarına uğradığını dile getirdi. Şirket içindeki forumlarda isimlerinin ve iletişim bilgilerinin açık şekilde yazıldığını ve hedef gösterildiğini dile getiren avukatlar, şirket içinde çeşitlilik istemeyen çalışanların kendilerini hedef aldığını vurguladı.

Google’ın 78 bin çalışanı içinde farklı milliyetlerden çok sayıda çalışan bulunuyor ancak özellikle muhafazakar kesim Google gibi şirketlerin daha fazla beyaz amerikalıyı istihdam etmesi gerektiğini savunuyor. Ayrıca farklı millyetlerden çalışanları işe almak isteyen Google yönetiminin kendi işlerine son verebileceğini düşünen kesim de çeşitlilik konusuna gönülsüz yaklaşıyor ve bu konuyu dile getirenlere sert karşılıklar verebiliyor.

Diğer bir deyişle, Google içinde yaşanan kavgaların sebebi, şirket içinde daha fazla sayıda ve daha iyi konumlarda iş pozisyonları isteyen yabancı çalışanlarla, ellerindeki gücü bırakmak istemeyen beyaz erkek çalışanlar arasındaki tartışmalar. Bu taraflara geçtiğimiz hafta, Silikon vadisi’nde emlak ve kira fiyatlarını yükselttikleri için teknoloji şirketlerini bölgede istemeyen yerel halk da katıldı ve Apple ile Google otobüslerini taşlayarak sabırlarının ne kadar taştığını çarpıcı bir şekilde ortaya koydular. Öyle anlaşılıyor ki, Silikon Vadisi’nde sular ısınıyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>